یک شروع خوب با جاوا اسکریپت – معرفی

یک شروع خوب با جاوا اسکریپت – معرفی

تاریخچه جاوا اسکریپت

 

جاوا اسکریپت توسط شخص محترمی به نام Brendan Eich، کسی که در نت اسکیپ کار می کرد، ساخته شد، البته Netscape دیگر مرورگر درست نمی کند. او کل زبان را در عرض دو هفته نوشت. در آغاز او آن را Mocha نامید، و آنگاه LiveScript و در آخر JavaScript. اولین مرورگری که از جاوا اسکریپت پشتیبانی کرد Netscape نسخه ۲ بوذه که در اواخر سال ۱۹۹۵ بوده است.

برای مدتی طولانی، جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان در نظر گرفته نمی شد. ایده بزرگ برای وب، تصور می شد که جاوا آپلت ها باشند. با این حال، شکست خوردند، و در نهایت، بخش ها خوب جاوا اسکریپت به خوبی شناخته شد و به طولی نکشید که توسط بسیاری از مردم، دوست داشتنی شد.

حال، جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی است که بیشترین استفاده را در جهان دارد. نه تنها در مرورگر قابل اجرا است، بلکه در برنامه های دسکتاپ، آپ های موبایل، و حالا در سرور. شما قطعا نمی خواهید اتلاف وقت در یادگیری جاوا اسکریپت داشته باشید.

 

این مهم است که توجه داشته باشیم JavaScript همان Java نیست! درواقع تنها و تنها دو چیز مشترک بین این دو زبان کاملا مشترک وجود دارد. اولی کلمه Java (که باعث می شود مورد توجه توسعه دهندگان Java قرار گیرد) و دومی این است که هر دو زبان به سبک زبان برنامه نویسی C ساخته شده اند، که در اصطلاح C-base می گویند.

 

چطور شروع کنیم؟

 

حال که تصمیم گرفته اید جاوا اسکریپت یاد بگیرید، از کجا باید شروع کنیم؟ خوب، شما در واقع کدنویسی جاوا اسکریپت را در ادامه خواهید آموخت. اما این کدها قرار است کجا قرار گیرد؟

اگر چه سخت است که پیدا کنیم جاوا اسکریپت اصلا در کجاها اجرا نــمی شود، بسیاری از جاوا اسکریپت هایی که حالا مشغول به نوشتن آنها می شویم در صفحات وب قرار خواهد گرفت، تا در مرورگر اجرا شوند. دو راه برای اجرا کردن کدهای جاوا اسکریپت وجود دارد، روش اول این است که کدهای جاوا اسکریپت را در داخل تگ script قرار دهیم.

 

 

فعلا نیاز به درک کد داخل تگ ندارید، تنها همین کافی است که اجرا می شود. هنگامی که مرورگر به تگ script برخورد می کند، کدی را که نوشته اید را تفسیر و اجرا می کند (اگر مناسب باشد).

روش دوم برای اجرا جاوا اسکریپ در صفحه، لینک کردن صفحه به یک فایل js. است:

 

 

بله، متاسفانه هنوز هم بستن تگ script الزامی است، اگر چه چیزی را داخل آن قرار نداده اید، اما همانطور که درست حدس زده اید، صفت src آن مخفف شده ی source است. این باعث می شود فایل جاوا اسکریپت دانلود، مورد پردازش قرار گیرد، درست مثل کد های درون خطی.

دو نکته هنگام اضافه کردن جاوا اسکریپت به فایل وجود دارد:

  • در اکثر موارد، می خواهید تگ های script شما درست قبل از بسته شدن تگ body قرار گیرد، شما آزاد هستید هر کجا که دوست دارید بگذارید، اما بهتر است برای عملکرد بالا آن را در آخر body قرار دهید…یا کدها وقتی صفحه بطور کامل بارگزاری شد اجرا شوند. ما این موضوع را بعدها خواهیم دید.
  • شاید در کدها دیده باشید که تگ های script دارای صفت "type="text/javascript است. این لازم است، اما نه در HTML5. البته که باید از <DOCTYPE html!> استفاده کرد.

 

Firebug

 

همانطور که درباره جاوا اسکریپت یاد می گیرید، با Firebug که یک افزونه ارزشمند برای Firefox است روبه رو می شوید. پس آخرین نسخه از فایرفاکس را دانلود و بعد افزونه فایرباگ را نصب کنید. بعد از نصب فایرباگ، یک آیکون کوچک سوسک در بالا، گوشه سمت راست مرورگر فایرفاکس ظاهر می شود. اگر آیکون رنگی باشد بعنی افزونه فعال است، در غیر این صورت غیر فعال است.

 

firebug-logo

 

برای فعال سازی فایرباگ به صفحه یک سایت مراجعه کنید و بر روی آیکون فایرباگ کلیک کنید تا پنجره ای به صورت زیر باز شود:

 

firebug-console


Developer tools

 

شاید دوست داشته باشید که از مرورگر Google Chrome استفاده کنید، کروم هم ابزاری فوق العاده ای برای توسعه در خود دارد (نیازی به نصب افزونه نیست). برای فعال سازی این ابزار کافی است، دکمه های ترکیبی Ctrl+Shift+I را بفشارید تا پنجره ای در صفحه باز شود یا برای باز کردن ابزار دکمه F12 را بزنید یا بطور دستی به منو گوگل کروم رفته و از منوی more tools گزینه Developter Tools را انتخاب کنید.:

web-developer-chrome

 

ابزارهای کروم برای توسعه  (به اختصار DevTools)، مجموعه ابزارهای نوشتن کد و اشکال زدایی در گوگل کروم گنجانده شده اند. این نوع ابزارها باعث می شود توسعه دهده عمق بیشتری از برنامه وب خود را بررسی کند.

 

البته ناگفته نماند که افزونه Firebug برای مرورگرهای کروم در دسترس است، ولی نیازی با استفاده از آن نیست. شما آزادید از هر مرورگری که دوست دارید استفاده کنید. من در این آموزش از کروم استفاده می کند (ابزارهایی که مرورگرها در اختیار ما می گذارین اکثرا هیچ تفاوتی با هم ندارند). در این مجموعه آموزش قرار است کل آموزش در کنسول مرورگر نوشته شود، پس تنها کافیست بر روی تب console در فایرباگ یا developer tools کلید کنید و هک را شروع کنید:

 

chrome-console

 

در مروگر فایرفاکس هم، ابزار فایرباگ بصورت بالا نمایش داده می شود، پس تب Console را پیدا کرده و کلیک کنید.

 

همانطور که توجه کرده اید، در پایین پنل، محلی (<) برای تایپ دستورات جاوا اسکریپت وجود دارد. این شبیه به خط فرمان است، جایی که برخی از دستورات خود را در آنجا اجرا می کنید ونتیجه ای را به شما بر می گرداند. در اینجا از موتور V8 جاوا اسکریپت استفاده شده است، دقیقا همان تکنولوژی که Nodejs از آن استفاده می کند. البته در این مجموعه قرار نیست با Node آشنا شویم. اگر nodejs آشنا شوید ابتدا مطمئن شوید دانش کافی در مورد جاوا اسکریپت خالص دارید.

 

Google V8 JavaScript Engine یک موتور جاو اسکریپت متن‌باز است که توسط گوگل توسعه‌یافته و همراه مرورگر گوگل کروم عرضه می‌شود. لارس باک رئیس برنامه‌نویسی آن است.

وی۸ با کامپایل کردن جاوا اسکریپت به زبان محلی ماشین قبل از اجرا به جای اجرای بایت‌کد یا سپردن آن به مفسر کارایی را افزایش می‌دهد. بیشتر افزایش کارایی در آن به‌وسیلهٔ به‌کارگیری فن‌هایی بهینه‌سازی‌ای چون استفاده از نهانگاه درون‌برنامه‌ای (Inline caching) به‌دست می‌آید. با این قابلیت‌ها برنامه‌هایی که با موتور v8 اجرا می‌شوند سرعت خوبی دارا هستند که با کدهای اجرایی کامپایل شده قابل مقایسه است.

 

خلاصه

 

امیدوارم که هیجان زده شده باشید! که واقعا هم فکر می کنم اینطور است! چون ما کاری را شروع کردیم که قرار است در آینده بتوانیم در طراحی وب سایت و توسعه برنامه های خود استفاده کنیم. پس منتظر بخش دوم باشید که به زودی آماده می شود، که قرار است درباره اصول اولیه جاوا اسکریپت آشنا شویم 🙂

 


[fa type=”music” size=”lg”] موزیک ویدیو منتخب پست Coldplay – Clocks