چرا جاوا اسکریپت بهترین زبان برای وب است

چرا جاوا اسکریپت بهترین زبان برای وب است

امروز می خواهیم به پیش برویم و ببینیم که چرا جاوا اسکریپت به بهترین زبان شناخته شده وب تبدیل شده است.

 

۱. یادگیری جاوا اسکریپت آسان است

 

در سال های گذشته جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان دست و پا چلفتی همراه با پنجره های باز شو (popups) و مسائل مربوط به ناسازگاری مرورگر شناخته می شد.

 

toptal-blog-image-1404510036605

 

در دهه گذشته، جاوا اسکریپت به طور چشمگیری تغییر کرد. حال جاوا اسکریپت به راحتی قابل استفاده است به این خاطر که بسیار زبان انعطاف پذیر شده است و به طور گسترده ای در سراسر مرورگرهای رایج استاندارد قابل اجراست و مفیدتر از همیشه ظاهر شده است!

 

از آنجایی که جاوا اسکریپت یک زبان کامپایل نیست، چیزهایی مانند مدیریت حافظه یک نگرانی بزرگ شناخته نمی شوند. نیازی به نگرانی درمورد بارگزاری و تخلیه محتوا، کامپایل یا تعیین نوع متغیر نیست. زیرا بسیاری از وظایف سنگین توسط مرورگر انجام می شود. Cody Academy یکی از منابع عالی برای یادگیری جاوا اسکریپت است که به صورت رایگان در یک محیط تعاملی جاوا اسکریپت را می آموزید. البته یک مجموعه ۰ تا ۱۰۰ در بابون قرار خواهد گرفت. 🙂

 

۲. ویرایش جاوا اسکریپت آسان است

 

به راحتی می توانید کار با جاوا اسکریپت را شروع کنید چرا که شما لازم نیست خیلی کار انجام دهید. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی اسکریپت نویسی است، بنابریان کدی که نوشته می شود نیازی به کامپایل شدن ندارید به عنوان مثال به یک کامپایلر نیاز نیست. درست است، جاوا اسکریپت فقط یک متن ساده است، پس تمام چیزی که لازم دارید نوشتن آنها در ویرایشگر نوت پد یا هر ویرایشگر دیگر است. توصیه من Sublime Text است. اگر آشنایی کافی با ویرایشگرهای مختلف ندارید، مقایسه بهترین Text Editor های حال حاضر را مطالعه کنید. با انتخاب یک ویرایشگر خوب قادر خواهید بود کدها را بدون داشتن یک برنامه سنگین مثل Adobe Dreamweaver بصورت حرفه ای ویرایش کنید.

 

Notepad++_Logo

 

۳. جاوا اسکریپت یک زبان نمونه سازی است

 

در یک زبان نمونه سازی هر شی، نمونه ای از یک کلاس است. این بدان معناست که اشیاء را می توان تعریف کرد و با توجه به اهداف خاص توسعه داده شوند، بجای اینکه هر کلاس را بطور جداگانه برای یک هدف خاص تعریف کنیم. این ویژگی باعث می شود درها برای توسعه سریع و انعطاف پذیر باز شود.

 

۴۱۸۶۲۸۹۳۷۴_dc28c60cf4

 

۴. ابزارهای بسیاری در دسترس است

 

جاوا اسکرپیت توسط مرورگر ترجمه می شود و در بیشتر مواقع مرورگر به اندازی کافی این قدرت یا آزادی را به کاربرانش می دهد تا کدهای جاوا اسکریپت در حال اجرا در پست سایت را مشاهده و در صورت نیاز تغییر دهد. فشردن کلید F12 در بیشتر مرورگرهای مدرن باعث می شود پنجره ای که به آن کنسول می گویند در مرورگر باز شود تا بطور مستقیم با جاوا اسکریپت کار کنید. علاوه بر این، بسیاری از توسعه دهنگان با استعداد ابزار های رایگان در اختیار عموم می گذارند که بتوانند به راحتی با جاوا اسکریپت کار کنند.

 

 

firebug-logo

 

پیشنهاد من به شما این است که از Firebug و Web Developer استفاده کنید. هیچ توسعه دهنده وبی نباید بدون این ابزارها باشد. 🙂 . فایرباگ شامل یک کنسول، مشاهده DOM، ابزاری برای زمان بارگزاری صفحات و خیلی خیلی ویژگی دیگر است. ابزاری فوق العاده که در آن به تست جاوا اسکریپت بدون نیاز به ذخیره، آپلود، نسخه یا هر چیز دیگر می پردازیم که باعث می شود در زمان صرفه جویی شود. نوار Web Developer در واقع یک جبعه ابزار برای توسعه دهنگان وب است. که می توان فایل های CSS را به صورت realtime در صفحه نمایش مشاهده کنیم. در حالی که این بطور خاص یک ابزار برای جاوا اسکریپت نیست، اما به احتمال زیاد ویژگی هایی را در هنگام کار با جاوا اسکریپت به شما می دهد.

 

۵. اشکال زدایی جاوا اسکریپت آسان است

 

با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید کدهای جاوا اسکریپت خود را اشکال زدایی کنید. هیچ خطایی از زیر چشمان شما رد نمی شود. می توانید نقاط شکست یا breakpoint در کد خود قرار دهید تا کد را با استفاده از روش های سنتی اشکال زدایی یا debug کنید، یا به راحتی با استفاده از واحد تست که در بخش Console قرار داده شده است، خطاها را نمایش دهد.

 

toptal-blog-image-1428656954967-23094a32e3d9b8da2d50539f2bcde137

 

 

۶. جاوا اسکریپ قابلیت طراحی شی گرا را دارد

 

در حالی که جاوا اسکریپت اولین زبانی نیست که به زبانی با پشتیبانی از O.O.P یا Object Oriented Programming معرفی می شود. اما کاملا از اصول طراحی شی گرا پشتیبانی می کند.

 

instances

 

با استفاده از جاوا اسکریپت به راحتی می توانید اشیاء را ایجاد و از الگوهای خاص طراحی OOP استفاده کنید. بر خلاف زبان های ساخت یافته، با این حال جاوا اسکریپت شما را مجبور می کند از OPP استفاده کنید، که این موضوع می تواند به نفع پروژه های کوچکتر نیز باشد.

 

۷. جاوا اسکریپت به راحتی قالب توسعه است

(jQuery, Angular, Prototype, Dojo)

 

جاوا اسکریپت به تنهایی یک زبان سریع و قدرتمندی است. این باعث می شود چیزهای بسیار پیچیده را در پشت صحنه انچام دهد یا ظاهر صفحات وب را بطور باورنکردنی تغییر دهد. با این حال برخی از این دستکاری ها برای طراحی و ساخت دشوار است که نیاز به حجم زیادی کد و زمان زیاد برای توسعه است. برای این منظور، توسعه دهنگان وب چندین کتابخانه بسیار عالی نوشته اند که تنها با چند خط ظاهر صفحات سایت را می توانید تغییر دهید.

 

jquery_logo

 

شاید قابل توجه ترین این است که jQuery را تنها با یک خط می شود اضافه کرد.

 

 

۸. AJAX

 

برای مدت زمان طولانی وب به یک محل بسیار ایستا تبدیل شده بود. شاید حداکثر چیزی که در آن زمان وجود داشت انیمیشن های GIF و به دنبال آن فلش بوده است. با این حال، در بیشتر قسمت ها، اگر چیزی نیاز به تغییر داشت، کل صفحه باید از نوع بارگذاری می شد. بارگذاری یک صفحه هرگز از نظر زیبایی یا مدیریت داده ها خوشایند نبوده است. پس جامعه وب با آغوشی باز از XMLHttpRequest در مرورگرها استقبال کرد.

 

۰-USlOfBIp-ajax-logo-s-

 

(AJAX (Asynchronous JavaScript and XML – از توانایی XMLHttpRequest ساخته شد، که قادر است در خواستی برای اطلاعات به سرور بفرستد بدون اینکه از صفحه خارج شود. امروزه این عمل را با تکنولوژی هایی مثل AJAX و AngularJS در کل صفحات وب می توانید احساس کنید. حتما در بعضی وب سایت ها دیده اید که وقتی منتظر هستید به شما اطلاعاتی نمایش دهد، اشکالی را به شما نشان می دهد که یعنی منتظر باشید تا اطلاعات از سرور خوانده شود، به این خاطر است که در سایت از AJAX استفاده شده است.

 

۹. جاوا اسکریپت مناسب برای وب است

 

جاوا اسکرپیت شاید در آغاز بسیار مبتدی به نظر می رسید، اما با گذشت سال ها دامنه و محدوده برنامه های آن رشد کرده است. به طور کامل توسط مرورگر های مدرن پشتیبانی می شود و به خوبی با CSS و HTML و AJAX یکپارچه عمل می کند.  نگاهی به محبوبیت های رو به رشد جاوا اسکرپیت در مقایسه با دیگر زبان های محبوب.

 

۱۴۲۴۱۴۶۶۹۰Screen-Shot-2015-02-17-at-3.14.33-pm-1024x194

 

۱۰. Node.js

 

شاید مهمترین چیزی که جاوا اسکرپیت را محدود می کند این است که تنها در front-end کار می کند. فقط همین! برای دستکاری صفحات وب، ایجاد واسط کاربری یا UI دسترسی و دستکاری داده ها از سرور از طریق AJAX است، اما به منظور واکشی داده ها هنوز از فن آوری های دیگری مانند PHP و یا Net. استفاده می کنند. با Node.js انقلابی در این زمینه پدیدار شد که به آرامی در حال رشد است. Nodejs برای موتور جاوا اسکریپت گوگل کروم ساخته شده است. وقت گوگل شروع به نویشتن برای کدهی خود کرد که حاصل آن مرورگر کروم است، آنها تا به حال تجدید نظر کرده اند که چطور جاوا اسکریپت می تواند ارزیابی شود و چه چیز بهترین و موثرترین روش جاوا اسکریپت خواهد بود. Node.js بر روی موتور جاوا اسکریپت Google Chrome که با نام V8 شناخته شده، پیاده سازی شده است. بر خلاف اینترنت اکسپلورر و یا حتی فایرفاکس از مزیت های تازه آن هنگام توسعه یک مرورگر آگاه بود.

 

download

 

 

نتیجه موتور زمان اجرا جاوا اسکریپت V8 شد. این موتور باعث کشف جالبی توسط برخی از توسعه دهندگان بزرگ شد. V8 می تواند مسئولیت رسیدگی یک زبان سمت سرور را به خوبی عهده بگیرد. یکی از این مزیت های اصلی asynchronous است. این بدان معنی است یک زبان سمت سرور بطور طبیعی همه چیز را پی در پی مورد پردازش قرار می دهد. جاوا اسکریپت محدودیتی ندارد.

 

به طور خلاصه، جاوا اسکریپت به سرعت تبدیل به تنها زبان ایده آل برای وب شده است. آینده وب روشن است، و شاید مهمتر از همه توسعه دهنگانی در وب ظاهر می شوند که پروژه های فوق العاده ای را بصورت رایگان در وب به اشتراک می گذارند.