پکیج منیجر YARN بسیار سریع، قابل اعتماد و امن

پکیج منیجر YARN بسیار سریع، قابل اعتماد و امن

در مدت کوتاهی که از انتشار  Yarn  می گذرد، این  ابزار تبدیل به یکی از ابزارهای مهم توسعه دهنده های وب شده است. اگر تا حالا اسم این ابزار به گوش شما نخورده پیشنهاد می شود که هر چه سریع تر از Yarn استفاده کنید. امروز قصد دارم این ابزار را معرفی کنم و بگویم که چرا همه درباره این ابزار شگفت زده شده اند.

Yarn چیست؟

بطور خلاصه Yarn یک پکیج منیجر برای جاوا اسکریپت است. در مقابل رقیب اصلی او یعنی NPM قرار دارد. Yarn مخزن خود را ندارد اما در عوض از چندین مخزن دیگر از جمله NPM استفاده می کند.

نصب Yarn

اما شاید این سوال پیش آید که چرا یک نفر یک پکیج منیجر جدید درست می کند؟ مزایای اصلی استفاده ازYarn بجای NPM چیست؟ اگر به وب سایت آن مراجعه کنید با شعار

FAST, RELIABLE, AND SECURE

روبرو می شوید. اجازه دهید بطور سریع نشان دهم که Yarn چطور کار می کند.

نصب Yarn

در سیستم های macOS از Homebrew برای نصب استفاده می کنیم:

همچنین برای دیگر پلتفرم های به لینک زیر مراجعه کنید:

حال که Yarn  را نصب کردید می توانیم آن را تست کنیم. تنها کافی است سراغ یکی از پروژه هایی که از NPM استفاده می کنید بروید و کل پوشه node_modules را پاک کنید. حال ترمینال را باز کرده و دستور زیر را در ریشه پروژه خود وارد کنید:

یا

این دستور باعث می شود تمام پکیج های NPM که در فایل package.json لیست شده است را در node_modules دانلود و ذخیره کند. همانطور که می بینید بسیار ساده است!

خیلی خوب، این مثل NPM عمل می کند؟ نه دقیقا … اگر توجه کرده باشید، زمان نصب پکیج ها بسیار سریعتر از NPM بوده است. اجازه دهید دلیل سریع بودن را توضیح دهم.

چرا Yarn سریعتر از NPM است؟

همانطور که قبلا گفتم Yarn بسیار سریع بود و آن را تایید می کنم اگر حرف من را قبول ندارید می توانید دو مقایسه که در اینجا و اینجا صورت گرفته است را ملاحظه کنید.

هیچ شکی وجود ندارد که Yarn هنگام نصب بسیار کارآمدتر عمل می کند. NPM ابتدا تمام شاخه هایdependency ها را پیموده و آنگاه بسته های مورد نیاز را دریافت می کند. اما Yarn اینگونه عمل نمی کند.

ابتدا وابستگی های را در رجیستری جستجو می کند. آنگاه از دایرکتوری cache بسته های دانلود شده را دریافت می کند. اگر وابستگی ای را پیدا کند از آن استفاده می کند، اگر اینطور نباشد آن را بصورت tar دانلود می کند. در آخر تمام پکیج ها را از global cache در دایرکتوری node_modules کپی می کند. تمام این عملیات بصورت موازی صورت می گیرد تا سرعت نصب و راه اندازی افزایش یابد.

استفاده از global cache بسیار سریع تر از این است که تمام پکیج ها را هر دفعه که نیاز داریم دانلود کند. Yarn همچنین دارای یک مزیت اضافی است: اجازه می دهد Yarn بصورت آفلاین کار کند!