پوسته‌‌ای تخت برای دسکتاپ اوبونتو داشته باشیم

 

معرفی


 

کدنویسی در میحط‌های لینوکس به نوبه خود بسیار هیجان انگیز است، اما اگر میز کار خود را نیز بصورت سفارشی تغییر دهیم این لذت بیشتر هم می شود.

پوسته های مختلفی وجود دارد که می توانید بنا به سلیقه خود از آنها استفاده کنید یا شاید از پوسته خود خسته شده اید و می خواهید یکی بهتر از آن را پیدا کنید. پوسته های مختلفی را پیدا و نصب کردم اما هیچ وقت آن چیزی نبود که دنبالش بودم. امروز می خواهم پوسته Flatabulous را معرفی کنم که کمتر شناخته شده است اما بسیار دلنشین و زیبا است. با کمی سفارشی کردن میحط دسکتاپ می توانید میز کار ایده‌آل خود را داشته باشید.

نصب


 

این پوسته بطور ویژه برای محیط‌های Unity اوبونتو طراحی و تست شده است، شاید در نسخه دیگر کار نکند.

تم ubuntu

همانطور که می دانید برای نصب قالب باید Ubuntu tweak tool یا Gnome tweak tool را از قبل نصب کرده باشید، در این پست فرض کرده ام شما از Ubuntu Tweak Tool استفاده می کنید اما با این حال عملکرد هر دو ابزار به یک شکل است.

Ubuntu Tweak Tool را می تواند به سادگی از طریق ترمینال خود با دستورات زیر نصب کرد:

یا اینکه از طریق وب سایت آن اقدام به دانلود فایل .deb و نصب آن کنید.

حال سورس کد پوسته را از Github دانلود کنید. توجه داشته باشید اگر توسعه دهنده وب هستید می توانید کدهای این پوسته را هر جور که دوست دارید تغییر دهید، تنها کافیست کمی CSS بلد باشید! 🙂

پس از نصب × پوشه‌ای به نام theme. در دایرکتوری home خود ایجاد کنید. این کار را به سادگی با دستور mkdir .themes در ترمینال خود انجام دهید. همانطور که می دانید این یک پوشه مخفی (hidden) است که با Ctrl + H می توانید پوشه‌های مخفی را قابل مشاهده کنید. روش جایگزینی هم وجود دارد، می توانید فایل zip از حالت فشرده در آمده را در پوشه /user/share/themes/ قرار دهید.

 

آیکون های تخت


 

دانلود قالب Flatabulous برای ubuntuبرای آیکون‌ها نیز فکر شده است می توانید از ultra-flat-icons برای قالب خود استفاده کنید. این آیکون‌ها در رنگ‌های آبی، نارنجی و سبز قابل دسترس است. برای نصب دستورات زیر را اجرا کنید:

روش جایگزین اجرای دستورات زیر است:

یا

من به شخصه از این آیکون‌ها استفاده می کنم اما شما دوست داشته باشید از آیکن‌های Numix و Flattr استفاده کنید.

فعال کردن پوسته و آیکون


 

حال نوبت آن است که تم و آیکون را فعال کنیم. به داشبورد خود مراجعه کنید و Ubuntu Tweak را در آن جستجو و اجرا  کنید. گزینه Theme را انتخاب کنید و Flatabulous را انتخاب کنید. همین کار را برای آیکون‌ها نیز انجام دهید – به تب Icons مراجعه کنید و Ultra-flat را انتخاب کنید. حال سیستم خود را ریستارت کنید تا تغییرات را مشاهده کنید. 🙂

آموزش طراحی سایت

 

سفارشی سازی میز کار

 


اگر مثل من ترجیح می دهید یک لانچری مثل لانچر مک داشته باشید یا اینکه از لانچر پیشفرض اوبونتو نمی‌خواهید استفاده کنید می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا به System Settings > Appearance آنگاه به تب Behavior مراجعه کنید و Auto-hide the Launcher را بر روی ON قرار دهید و Reveal sensitivity را Low کنید.
  2. به Plank Dock مراجعه کنید و آن را نصب کنید آنگاه در داشبورد خود Plank را اجرا کنید و تنظیمات دلخواه خود را بر روی لانچر خود انجام دهید.

توجه داشته باشید شاید وقتی سیستم را ریستارت می کنید Plank Dock بصورت پیشفرض اجرا نشود. راه حل این است که به Startup سیستم اضافه کنید – در داشبورد خود Startup Applications را اجرا کنید و بر روی دکمه Add کلیک کنید. در پنجره باز شده فیلد Name را با Plank – فیلد Command را با plank و فیلد Comment را با Plank Dock پر کنید. با این کار Plank Dock را Startup سیستم قرار می گیرد و با هر بار بالا آمدن سیستم به صورت خودکار اجرا می شود.

 

CompizConfig


 

ابزارهای زیادی برای سفارشی سازی قسمت‌های مختلف محیط ویژیال خود وجود دارد. اما من از CompizConfig استفاده می کنم. آن را با دستور زیر نصب و اجرا کنید:

عکس های پشت زمینه‌های خوبی را نیز می توانید از اینجا پیدا کنید.