نود.جی.اس قهرمان – استفاده از NPM

این دومین پست از سری آموزش Node Hero است – در این فصل ها یاد خواهید گرفت چطور از Node.js استفاده کنید و چطور با استفاده از آن محصولات نرم افزاری توسعه دهید. فصل هایی که در آینده ترجمه خواهد شد به شرح زیر است:

 

 1. شروع کار بار Node.js
 2. استفاده از NPM [در حال خواندن آن هستید]
 3. درک مفهوم برنامه نویسی async 
 4. ساخت اولین سرور Node.js
 5. دسترسی به دادهای درون دیتابیس
 6. برقراری ارتباط با API
 7. سازماندهی ساختاری پروژه
 8. احراز هویت کاربران
 9. تست نرم افزار Node.js
 10. اشکال زدایی Node.js
 11. امنیت برنامه
 12. انتقال برنامه Node.js به Host اشتراکی
 13. نظارت بر روی برنامه Node.js

 

در این فصل یاد می گیرید در واقع NPM چیست و چطور باید از آن استفاده کرد. پس بیایید شروع کنیم!

NPM

NPM مدیریت پکیج است که برای برنامه های Node استفاده می شود – شما می توانید حجم زیادی از ماژول را در آن پیدا کنید، پس دیگر نیازی به اختراع چرخ نیست. همانند Maven برای جاوا یا Composer برای PHP است. دو اینترفیس اصلی برای تعامل وجود دارد – یکی سایت NPM و دیگری رابط خط فرمان NPM.

وب سایت و CLI هر دوی از مخزن یکسان برای جستجو و نمایش در ماژول ها استفاده می کنند.

وب سایت

وب سایت NPM را می توان از آدرس https://npmjs.com دسترسی داشت. در اینجا می توانید به عنوان کاربر جدید ثبت نام کنید یا پکیج ها را جستجو کنید.

طراحی سایت با node.js

رابط خط فرمان

برای اجرای CLI نیاز است به راحتی دستور زیر را اجرا کنید:

توجه داشته باشید که NPM همراه با Node.js نصب می شود و نیازی نیست که آن را جداگانه نصب کنید – با این حال اگر می خواهید نسخه خاصی را داشته باشید می توانید آن را آپدیت کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید نسخه 3 npm را داشته باشید دستور زیر را اجرا کنید:

با دستوز npm install -g npm@latest می توانید آخرین نسخه را دانلود کنید.

استفاده از NPM: آموزش

شما قبلا در فصل شروع کار با Node.js وقتی فایل package.json را ساختید با NPM آشنا شده اید. اجازه دهید دانش خود افزایش دهیم!

اضافه کردن وابستگی ها

در این بخش یاد خواهید گرفت چطور وابستگی ها را بصورت زمان اجرا به برنامه اضافه کنید.

وقتی فایل package.json را داشته باشید می توانید وابستگی های برنامه را به آن اضافه کنید. اجازه دهید یکی را به آن اضافه کنیم! دستور زیر را امتحان کنید:

با این دستور با یک تیر دو نشان را خواهید زد:‌ اولی lodash دانلود و در پوشه node_modules ذخیره می شود. این پوشه ای است که تمام وابستگی ها یا پکیج های خارجی در آن ذخیره می شوند. معمولا نیازی نیست که دایکتوری را به سورس کنترلر خود اضافه کنید،‌ پس اگر از git استفاده می کنید مطمئن شوید آن را به .gitignore اضافه کرده باشید.

این می تواند یک نقطه شروع برای gitignore. باشد.!

اجازه دهید ببینیم چه اتفاقی در فایل package.json رخ می دهد! یک مشخصه dependencies در فایل اضافه می شود:

به این معنی که lodash با نسخه 4.6.1 نصب شده است و آماده استفاده است. توجه داشته باشید که NPM از Semver برای نسخه های پکیج استفاده می کند.

همانطور که lodash آماده استفاده است، اجازه دهید ببینیم چه کاری می توانیم با استفاده از کنیم! شما می توانید همان کاری که قبلا برای ماژول خود انجام دادید در اینجا نیز انجام دهید، پس نیازی به تعریف آدرس ماژول ندارید، تنها نام ماژول کافیست:

اضافه کردن وابستگی های توسعه

در این بخش یاد خواهید گرفت چطور وابستگی هایی که در محیط توسعه در حال اجرا هستند را اضافه کنید.

وقتی در حال ساخت برنامه های وب هستید، شاید بخواهید فایل های جاوا اسکریپت خود را بهینه (minify)، یا فایل های CSS را الهاق کنید. ماژول هایی که این وظیفه را بر عهده دارند تنها در طول ساخت و ساز برنامه اجرا می شوند و نیازی ندارند که برنامه آنها را اجرا کند.

می توانید اسکریپتی همانند زیر را نصب کنید:

وقتی این کار را انجام دادید بخش جدیدی در فایل package.json  با نام devDependencies ایجاد می شود. تمام ماژول هایی که با پرچم save-dev– نصب می شوند نیز در node_modules ذخیره می شوند.

NPM Scripts

اسکریپت NPM یک مفهوم بسیار مهمی است – با استفاده از آن می توانید سیستم های کوچک و حتی بسیار پیچیده و بزرگ درست کنید.

رایجترین اسکریپت ها start و test است. با استفاده از start می توانید تعریف کنید که چطور برنامه باید اجرا شود، در حالی که test وظیفه تست برنامه را دارد. اینها در فایل package.json بصورت زیر خواهند بود:

موارد قابل توجه ای وجود دارد:

 • start: بسیار ساده است، تنها نقطه ورود برنامه را تعیین می کند، این باعث می شود با دستور npm start اجرا شود.
 • test: هدف از این اجرا تست های شما است – چیزی که در اینجا وجود دارد این است که نیازی نیست mocha را بصورت سراسری global نصب کنیم، npm به آن در پوشه node_modules/.bin دسترسی دارد. این می تواند با دستور npm test اجرا شود.
 • your-custom-script: اسکریپت های سفارشی خود را تعریف می کنید و هر نامی که دوست دارد انتخاب می کنید. انی می تواند با دستور npm run your-custom-script اجرا شود – فراموش نشود که بخش run را نیز اضافه کنید!

حوزه / پکیج های شخصی

در واقع NPM فضای نام سراسری برای نام ماژول شما در نظر می گیرد – به عبارتی 250.000+ ماژولی که در مخزن وجود دارد نام ساده را در اختیار دارند (همانند ثبت دامنه). همچنین فضاهای نام شامل ماژول های سراسری می باشند.

NPM با معرفی حوزه پکیج ها به حل این مشکل پرداخته است. پکیج های شخصی دارای الگو نامگذاری زیر می باشند:

شما می توانید پکیج ها را به همان شکل گذشته نصب کنید:

پس از نصب به صورت زیر در فایل package.json ظاهر می شوند:

وقتی نیاز به پکیج در برنامه داشته باشیم بصورت زیر از آن استفاده می کنیم:

برای اطلاعات بیشتر به مستندات npm-scope مراجعه کنید.

قدم بعدی: برنامه نویسی async

در فصل بعدی یاد خواهید گرفت چطور با استفاده از callback و Promises به صورت ناهمگام برنامه نویسی کنید.