نصب Node.js و NPM در Linux

امروزه حضور جاوا اسکریپت را همه جا می شود احساس کرد. JavaScript  از محلی تولدش یعنی مرورگر Netscape در اواسط دهه نود راه خودش را به تمام مرورگرهای مدرن وب، تلفن همراه و دستگاه های الکترونیکی تمام عیار که بصورت server-side با Node.js ساخته می شوند پیدا کرد.

 

همانطور که می دانیم Node.js بصورت non-blocking است، به این معنی که ایده آل است تا با آن برنامه های کاربردی وب real-time مثل سرور های چت، تجزیه و تحلیل و بازی های تعاملی ساخت.

 

به منظور ایجاد چنین برنامه هایی، نیاز داریم تا از NPM که یک مدیریت بسته برای Node است استفاده کنیم. این اجازه را به ما می دهد تا لایبرری های منبع باز جاوا اسکریپت را که موجب ساخت برنامه های فوق العاده می شود را دانلود و نصب کنیم.

 

پیش نیازها

 

از آنجایی که می خواهید Node و NPM را نصب و راه اندازی کنید، باید آشنایی قبلی با ترمینال لینوکس داشته باشید. شما همچنین به یک نرمینال نیاز دارید تا از Node.js و NPM استفاده کنید.

وابستگی ها: قبل از اینکه Node.js و NPM را نصب کنیم احتیاج داریم تا تعدادی وابستگی (dependancies) نصب کنیم.

 

Ruby و GCC. نیاز داریم تا Ruby نسخه 1.8.6 یا بالاتر و GCC نسخه 4.2 یا بالاتر را نصب کنیم.

  • برای اوبونتو و یا توزیع لینوکس مبتنی بر Debian دستور زیر را در ترمینال خود اجرا کنید، آنگاه کاراکتر Y را وارد کنید تا پکیج ها نصب شوند:

  • برای Fedora نیز از دستور زیر می توانید استفاده کنید،  آنگاه کاراکتر Y را وارد کنید تا پکیج ها نصب شوند:

نصب Node.js و NPM در لینوکس

 

 

Homebrew. یک پکیج منیجر است که بطور اختصاصی برای Mac طراحی شده است، اما در لینوکس از Linuxbrew استفاده می شود، بیشتر برنامه های منبع باز مثل Node به راحتی با اجرا دستور brew install node نصب می شوند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با Homebrew به وب سایت Homebrew و در رابطه با LinuxBrew به وب سایت Linuxbrew مراجعه کنید. برای نصب Homebrew برای Linux، ترمینال خود را باز کرده و دستور زیر را در آن اجرا کنید:

نصب ruby

دستور العمل ها را دنبال کنید تا فرآیند نصب تکمیل شود.

 

هنگامی که Linuxbrew را نصب کردید، حال نیاز دارید تا 3 خط زیر را به فایل .bashrc یا .zshrc اضافه کنید:

 

فایل zshrc و bashrc

 

نصب Node.js و NPM

 

نصب Node.js و NPM از طریق Linuxbrew بسیار ساده است. این برنامه دانلود، استخراج سازی، کامپایل و نصب Node و NPM بر روی سیستم را رسیدگی می کند. بعد از اینکه Linuxbrew را نصب کردید، کل فرایند تنها چند دقیقه طول می کشد.

 

  1. ترمینال خود را باز کنید و دستور brew install node را اجرا کنید.
  2. به صندلی خود تکیه کنید، Homebrew مشغول دانلود فایل ها، کامپایل و نصب آنها است. همین!

 

نصب Node.js با linuxbrew

 

تست

 

مطمئن شوید که Node و NPM با اجرا دستورات زیر به درستی دانلود ونصب شده اند، همچنین با دستورات زیر می توانید نسخه های آنها را نیز مشاهده کنید:

 

  • تست Node.js. برای اینکه ببینید Node.js نصب شده است یا نه، دستور node -v را در ترمینال اجرا کنید. این دستور شماره نسخه را به شما بر می گرداند.
  • تست NPM. برای اینکه ببینید NPM نصب شده است یا نه، دستور npm -v را در خط فرمان اجرا کنید. این دستور شماره نسخه را به شما بر می گرداند.

 

نسخه node و npm

 

توجه داشته باشید اگر با اجرا دستورات بالا، آخرین نسخه node و npm را مشاهده نکردید، دوباره دستورات زیر را اجرا کنید:

 

 

چگونه Node و NPM را به روزرسانی کنیم

 

نسخه های جدید از Node و NPM بطور مرتب و سریع منتشر می شوند. می توانید از Homebrew برای به روزرسانی برنامه های نصب شده استفاده کنید.

 

  • مطمئن شوید که Homebrew آخرین نسخه Node را دارد. در ترمینال دستور brew update را اجرا کنید.
  • حال Node را با دستور brew upgrade node به روزرسانی کنید.

 

چگونه Node و NPM را پاک کنیم

 

شما همچنین از Homebrew می توانید برای حذف بسته های نصب شده استفاده کنید:

 

 

سیستم عامل های دیگر

 

اگر از مک استفاده می کنید، می توانید مراحل نصب Node.js را از پست نصب Node.js روی مک دنبال کنید.

 

خلاصه

 

شما در این آموزش توانستید Node.js و NPM را نصب کنید، حال می توانید برنامه های جالب با Node.js درست کنید. یا می توانید از یکی از بسته های Node مثل Grunt یا Gulp برای بهبود گردش کار در طراحی سایت خود استفاده کنید.

 

اگر در Node.js تازه وارد هستید، پیشنهاد می کنم راهنمای NODE.JS برای تازه کارها را مطالعه کنید.