نصب Node.js با NVM در سرور مجازی (VPS)

نصب Node.js با NVM در سرور مجازی (VPS)

مقدمه

اگر می دانید Node.js چیست و برای چه به کار می رود، پس این بخش را رد کرده به بخش نصب Node مراجعه کنید. اما اگر می خواهید مختصری درباره اکوسیستم  node بدانید به خواندن ادامه دهید.

برای آن دسته از کسانی که با node.js آشنا نیستند،  تکنولوژی جذابی برای توسعه برنامه های وب است. این امکان را فراهم می کند تا با استفاده از جاوا اسکریپت هم در سرور و کلاینت اپ‌های وب درست کنیم، بنابراین نیازی نخواهید داشت از چندین زبان برنامه نویسی برای ساخت وب سایت خود استفاده کنید. همچنین ابزاری عالی برای ساخت برنامه های وب real-time است، که انتخابی عالی برای ساخت برنامه های وب مدرن است.

برای آشنایی بیشتر با Node پیشنهاد می شود پست راهنمای NODE.JS برای تازه کارها مطالعه کنید.

با وجود انتشار نسخه های جدیدتر نود.جی.اس در هر ماه، در بیشتر اوقات تیم توسعه node به خوبی همه چیز را سازگار نگاه می دارد، به این معنی که وقت برنامه ای را برای نسخه ای از node می نویسید همان برنامه بدون تغییر در نسخه‌ی بعدی node نیز به خوبی کار می کند. اما گاهی اوقات برنامه شما تنها در نسخه خاصی از node کار می کند و برای این کار نیاز دارید node را نصب یا پاک کنید و نسخه سازگار را نصب کنید.

این پروسه کمی باعث زحمت ما می شود، برای این کار تیم توسعه node ابزار NVM را ساخته است تا راه حلی عالی برای این پروسه باشد. با NVM قادر خواهید بود به راحتی نسخه های مختلفی از node را در سیستم داشته باشید و هر گاه نیاز به استفاده از نسخه خاص داشتید تنها کافیست با دستور به آن نسخه سوییچ کنید. NVM مختصر شده Node Version Manager است.

در پست نصب Node.js و NPM در Linux از روش دیگری برای نصب Node استفاده کردیم. در این پست می خواهیم از یک روش ساده تر و انعطاف پذیرتر برای دانلود و نصب Node استفاده کنیم.

در ادامه فرض شده است از لینوکس استفاده می کنید. اگر از ویندوز استفاده می کنید از ابزارهای زیر می توانید استفاده کنید:

نصب Node.js روی سرور مجازی (VPS)

مراحل نصب نود.جی.اس بسیار آسان است، تنها کافیست در سیستم یا VPS خود دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

یا با Wget:

حال با دستور زیر مطمئن شوید تغییرات nvm ساخته شده در path به درستی اضافه شده است:

با دستور زیر تمام نسخه های منتشر شده node را مشاهده کنید:

آموزش نصب nodejs

اگر خطای bash: nvm: command not found- مشاهده کردید به این معنی است که git در سیستم شما نصب نیست. Git را با دستور زیر نصب کنید:

به عنوان مثال برای نصب آخریم نسخه node دستور زیر را اجرا کنید:

یا اینکه اگر نسخه خاصی را می خواهید نصب کنید بصورت زیر استفاده کنید:

آموزش node.js

وقتی Node با موفقیت نصب شد دستور زیر را اجرا کنید:

با این دستور قادر خواهید بود نسخه جاری و فعال node را مشاهده کنید.

به عنوان مثال وقتی نسخه v4.4.2 را نصب کردیم، با دستور زیر می توانیم به آن سوییچ کنیم:

با دستور زیر مسیر نصب node را به دست می آورید:

خروجی چیزی شبیه به زیر خواهد بود:

همانطور که مشاهده می کنید nvm بسیار ابزار خوبی است و به راحتی می توانیم نسخه های مختلفی از node را در دسترسی داشته باشیم.