نصب و راه اندازی وردپرس با YeoPress

نصب و راه اندازی وردپرس با YeoPress

معرفی

همیشه پروسه‌های تکراری بسیار کسل کننده بوده است و همیشه دنبال ابزارهایی بوده ایم که این وقفه در پروسه را کاهش دهد. اگر توسعه دهنده وب هستید حتما با وردپرس آشنا هستید، توجه کرده‌اید که نصب و راه اندازی یک وردپرس برای سایت جدید چقدر خسته کننده و تکراری است. اگر با پروسه نصب وردپرس آشنا نیستید پس باید بگویم مراحل نصب وردپرس در حالت عادی به شرح زیر است:

بطور معمول برای راه اندازی یک پروژه جدید با وردپرس می‌بایست ابتدا نسخه جدید فایل فشرده شده وردپرس را را دانلود و از حالت فشرده خارج کنید و آن را در سرور خود قرار دهید، آنگاه به سرور MySQL خود مراجعه می کنید و یک فروند دیتابیس ایجاد می کنید و بعد فایل wp-config-sample.php را به wp-config.php تغییر نام دهید و  تنظیمات فایل را انجام دهید.

اما امرور می خواهم یک ابزاری را معرفی کنم که تمام این مراحل را بصورت خودکار انجام دهد (حتی ساخت دیتابیس و دانلود وردپرس بصورت خودکار).

YeoPress ابزاری برای نصب و راه اندازی وردپرس است، نه تنها از روش قدیمی و خسته کننده قبل خلاص می شوید بلکه یاد خواهید گرفت از یک راه شیک و حرفه‌ای و بسیار جذاب اقدام به نصب وردپرس کنیم. اگر با یکی از پکیج‌های Yeoman کار کرده باشید حتما خواهید دید که کار با این بسته نیز بسیار ساده است. اگر اینطور نیست پس باید بگویم Yeoman ابزاری برای تولید برنامه‌های وب مدرن است.

ساخت وب سایت مدرن با node.js

Yeoman ابزاری است که به شما اجازه می دهد به راحتی یک پروژه boilerplate برای شروع تولید کنید، یعنی حداقل چیزی که یک برنامه وب باید داشته باشد را در اختیار شما می گذارد. YeoPress یکی از چندین جنریتور یا افزونه‌های Yeoman است که باعث می شود توسعه برنامه با سرعت بیشتر و لذت بخشی انجام شود.

نصب

قبل از هر چیزی مطمئن شوید Node.js را نصب کرده باشید. آموزش نصب Node.js را می توانید در پست نصب Node.js با NVM در سرور مجازی مطالعه کنید. پس از نصب نود می بایست پکیج‌های yo و generator-wordpress را نصب کنیم، برای این کار دستور نصب زیر را در خط فرمان خود وارد می کنید:

اگر با دستور فوق به مشکل بر خوردید sudo  را به ابتدای دستور اضافه کنید.

حال به آدرسی که سرور محلی شما در آنجا نصب است مراجعه کنید، و دایکتوری دلخواهی (my-new-project) را ایجاد کنید.  در سیستم من این آدرس به صورت var/www/html/my-new-project/ است.

حال دستور زیر را در خط فرمان یا ترمینال خود وارد کنید و منتظر باشید تا yeopress از شما چند سوال در رابطه با تنظیمات بپرسد:

yeopress‌ از شما می خواهد آدرس URL‌ برای وردپرس خود تعیین کنید، شما می توانید به دلخواه هر اسمی وارد کنید، به عنوان مثال wordpress.dev چیزی است که من وارد کرده ایم. آدرس هاست، نام دیتابیس، رمز عبور دیتابیس، آیا از Git استفاده خواهید کرد.

آموزش نصب wordpress

همانطور که مشاهده می کنید من با توجه به تنظیمات خود به سوالات پاسخ داده‌ام. چیزی که نظر منو به خودش جذب کرد این بود که، اگر از تم خاصی برای توسعه وب سایت های خود استفاده می کنید، می توانید آدرس ریپازیتوری آن در گیت هاب را وارد کنید. از آنجایی که من از تم sage استفاده می کنم، گزینه های مربوط به قالب را بصورت فوق وارد کرده ایم.

پس از جواب دادن به گزینه ها، چند دقیقه ای را منتظر باشید تا خودکار wordpress و تم دلخواه شما دانلود و نصب شود:

آموزش node.js

با استفاده از advanced-- می توانید به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشید، به عنوان مثال می توانید تنظیمات Vagrant خود را انجام دهید. یا اینکه انتخاب کنید از چه نسخه ای از وردپرس می خواهید استفاده کنید. همچنین می توانید تمام چیزهایی که در فوق را نصب کرده اید را در یک zip قرار دهید تا بتوانید از آن در پروژه های دیگر استفاده کنید.