نصب و راه اندازی فریم ورک Laravel – مقدمه

نصب و راه اندازی فریم ورک Laravel – مقدمه

خلاصه 

به نصب و راه اندازی Laravel خوش آمدید. Laravel به عنوان یک از سریعترین فریم ورک های در حال رشد PHP شناخته شده است، و به زودی دلیل این مقام را در این مجموعه از آموزش Laravel خواهید دید. ما با یک دید کلی از فریم ورک لاراول شروع می کنیم و همچنین با Composer آشنا می شویم، شاید این سوال پیش آید که اصلا Composer چیست! این یک ابزار برای مدیریت وابستگی های PHP است. من شما را با چگونه دریافت و نصب هر دو آشنا می کنم. در قسمت های بعدی نحوه ی مسیریابی (routing) قدرتمند در لاراول، و نمایش انعطاف پذیر HTML را پوشش می دهم.  اداره ی پایگاه داده ضروری است و لاراول آن را مستقیم رو به جلو نگه می دارد و هنوز با Ruby on Rails تنومند است.

ما همچنین یکی دیگر از اجرا های زیبای لاراول یعنی Blade را بررسی می کنیم که برای قالب بندی کاربرد دارد. هنگامی که با این اصول ابتدایی آشنا شدید، حال آماده هستنید که اولین برنامه خود با لاراول را درست کنید. ما با کمک پروتکل ها و متد ها اعتبار سنجی کاربران را بررسی می کنیم. نگاهی به چگونگی انجام وظایف ضروری اما طاقت فرسا برای آزمایش می کنیم. آماده اید که با یکی از جذاب ترین فریم ورک ها سر و کله بزنیم؟  پس شروع می کنیم!


 

پیش نیازها

برای همراه بودن با این دوره، موارد پیش نیاز بسیار کمک می کنند تا کارها را سریعتر انجام دهیم. از دیدگاه ابزارها، نیاز به یک ویرایشگر و تعدای مرورگر برای تست دارید. شما می توانید با هر ویرایشگری که راحت هستید کار کنید، اگر تا حالا ویرایشگر مناسبی پیدا نرکردید، پیشنهاد می کنم از Phpstorm یا Sublime Text استفاده کنید، بیشتر مرورگرهای شما بر اساس استانداردهای جاری مرورگرها نمایش و آزمایش می شوند، مثل Google Chrome، و البته، به اتصال به اینترنت هم نیاز داریم. خوب این برای ابزارها بود. از دیدگاه دانش، باید در سطح متوسط با PHP آشنا باشید و همچنین دانش کافی برای کار با HTML و CSS را داشته باشید.

نگران نباشید در این مجموعه از آموزش هر کد پیشرفته را بلوک به بلوک توضیح می دهم تا شما درک کنید موضوع از چه قرار است. مانند بعضی از آموزش های این وب سایت، این آموزش هم یک نقطه ی شروع است، بنابراین بهترین کار مطلقی که شما می توانید انجام دهید، استفاده از تخیلات و خواستن برای ساخت پروژه های واقعی برای خود است.


 

درک لاراول

شاید نقل قولی که Isaac Newton کرده است را شنیده باشید، “اگر من جلوتر را مشاهده کنم، مثل این است که بر روی شانه های یک غول ایستاده ام“. به نظر من لاراول به عنوان یک فریم ورک صاف و شفاف است که در جمعیت غول ها برای ساخت برنامه های بسیار قابل خواندن، برنامه های کاربردی وب مدولار که در واقع کدهای آن سرگرم کننده است.

keep-calm

قبل از اینکه در قسمت های بعدی با لاراول کار کنیم، شاید بهتر باشد چند دقیقه ای وقت بزاریم تا این فریم ورک را بهتر درک کنیم، و چه کارهایی انجام می دهد و چرا باید یکپارچه سازی در پروژه های خود از آن استفاده کنیم.

همانطور که می دانیم، لاراول یک فریم ورک PHP برای برنامه های وب است. در ابتدا توسط Taylor Otwell توسعه داده شد و اولین نسخه آن در فوریه 2012 به عنوان یک پروژه منن باز تحت لیسانس MIT منتشر شد.  بطور خاص، لاراول بیشتر به عنوان یک فریم ورک MVC است. MVC مخفف Model-View-Controller است که یک ساختار برنامه با تاکید بر ماژول بودن است.

هر کدام از سه بخش از یک چارچوب MVC مثل لاراول، نقش خاصی دارد. Model داده های برنامه و توابع است. View نمایش خروجی است مثل صفحات HTML. و Controller دسته تعامل بین کاربر و همچنین به عنوان دو جزء دیگر از ساختار، Model و View می باشد. برای من، یکی از جذاب ترین جنبه های این فریم ورک، اساس در دنیای واقعی است. یعنی کارهای معمول مورد نیاز در برنامه های وب که اغلب به توابع مورد نیاز است را به رسمیت می شناسد. به این منظور، لاراول شامل موارد دیگر هم است:

 

  • Authentication – احراز هویت برای تایید کاربران و اداره دسترسی به صفحات وب است.
  • Routing – مسریابی برای URI و دیگر درخواست های موثر.
  • Database – مدیریت دیتابیس،همچنین به عنوان ورودی و کنترل خروجی.
  • Mail – ارسال ایمیل، یه عنوان یک متن یا پیوست داخلی و خارجی HTML.

 

یکی از دلایلی که توسعه دهنگان وب دریافته اند که لاراول قانع کننده است، این است که شایمل بنیان قوی از اجزای که مسلما در کلاس خود بهترین هستند، یا همانطور که قبلا آنها را غول خطاب کردم. یکی از این غول ها Symfony است. توسط لاراول استفاده می شود برای ارائه قابلیت هسته PHP مانند شبیه سازی مرورگرها، فایل دسترسی سیستم و اشکال زدایی. در خور یک چارچوب های مدولار، هر پروژه لاراول بستگی به طیف گسترده ای از بسته های کد دارد، که همه توسط Composer اداره می شود، یک مدیر وابستگی های PHP با صدها بسته ی موجود. برای آشنایی بیشتر با Composer می توانید آموزش مدیریت وابستگی ها با Composer مطالعه کنید.


 

 بررسی پایه و اساس چارچوب لاراول

همانطور که در بخش قبل اشاره شد چارچوب لاراول بر بنیان قوی ای بهترین اجزا ساخته شده است. در این بخش نگاهی به چند نمونه اولیه می اندازیم. همچنین شامل بررسی Blade، Eloquent ORM، Composer، Symfony می شود. Blade تنها موضوعی است که قبلا به آن اشاره نکردیم و به زودی مورد بحث قرار می گیرد، موتور قالب بندی لاراول است.

تاکید می کنم که اینها فقط تعدادی از مولفه های کلیدی لاراول هستند. یکی از نقاط قوت واقعی لاراول این است که چطور از جدیدترین نسل کتابخانه های برنامه نویسی استفاده کند. لاراول فریم ورکی است که بر پایه دیگر فریم ورک ها ساخته شده است. و سیمفونی یک منبع چارچوب اصلی برای چارچوب لاراول است. نسخه ی جاری لاراول از تعدادی اجزا متفاوت در سیمفونی استفاده می کند. از جمله Browserkit، کنسول، اشکلال زدایی و کتابخانه فایل سیستم. از آنجایی که وابستگی شدیدی به سیمفونی دارد، لاراول خود را با زمانبندی انتشار نسخه جدید سیمفونی هماهنگ می کند. به اندازه کافی قابل توجه است که هر دو راه در حال توسعه است. همچنین این امکان وجود دارد که کاربران سیمفونی هم از اجزا لاراول استفاده کنند. برای اطلاعت بیشتر در رابطه با سیمفونی وب سایت symfony.com را چک کنید. لاراول نیاز به تعدادی کتابخانه خوب برای توابع دارد. علاوه بر این برنامه شما به احتمال زیاد به دیگر چیزها بستگی دارد.

برای توسعه کارآمد، چارچوب لاراول از Composer پشتیبانی می کند. Composer در هر پروژه ای قابل استفاده است، نه تنها در سطح Global، بلکه در مک، ویندوز و یونیکس سازگار است. وابستگی در یک فایل json به نام composer.json تعریف می شوند. تعداد زیادی بسته برای لاراول و دیگر استفاده های PHP در packageist.org وجود دارد، برای اطلاعات بیشتر به وب سایت composer.org یا مدیریت وابستگی ها با Composer مراجعه کنید. این کار باعث می شود دانش کافی برای نصب Composer که در قسمت بعدی مشاهده خواهیم کرد را داشته باشید.

دسترسی و مدیریت دیتابیس یکی از مهمترین ها است. اجزا دیتابیس لاراول Eloquent ORM نامیده می شود که مخفف Object Relational Mapper است. Eloquent برای چراچوب لاراول ایجاد شده است، اما این بسته در خود جای داده است. همچنین می توان خارج از چارچوب هم استفاده کرد. Eloquent با یک الگوی ActiveRecord کار می کند تا اضافه، به روز رسانی و حذف رکورد را آسان کند.

می تواند بصورت یک به یک، یک به چند، و چند به چند در رابطه های درون دیتابیس استفاده شود. جداول می توانند از طریق migrations ساخته، مقدار دهی و مدیریت شوند. من چند بخش را به استفاده از Eloquent در لاراول اختصاص داده ام. در آخر، Blade موتور قالب بندی لاراول است. با پردازش Blade می توانید به سادگی با یک پسوند view را ذخیره کرد. متغیرهای blade.php. به سادگی انتقال می یابند اگر آنها را در دو جفت آکولاد قرار دهیم.

همچنین می شود هر کد PHP مثل تابع تاریخ در آن قرار داد تا بصورت خودکار ترجمه شود. Blade همچنین از انواع کنترل های شرطی و قالب های ارثی پشتیبانی می کند. Laravel واقعا در اطراف خوب شناخته شده است و با این تلفیق که دارای بهترین ویژگی های کتابخانه PHP است.

خــوب! امیدوارم سرتان را درد نیاروده باشم، برای درک بهتر اینکه لاراول چطور کار می کند، زمان آن آست که فرایند نصب را شروع کنیم.