نصب و راه اندازی فریم ورک Laravel – ایجاد یک نمای HTML

نصب و راه اندازی فریم ورک Laravel – ایجاد یک نمای HTML

بدیهی است با یک برنامه وب، چاپ متن های ایستا یا حتی پویا ناکافی می باشد. بنابراین در این قسمت، یاد می گیریم که چطور یک نمای HTML را ترکیب کنیم. همانطور که به یاد دارید، لاراول یک فریم ورک MVC است که در آن V مخفف View است و نمایی بصری از برنامه شما می باشد. به عنوان مثال وقتی به آدرس http://localhost:8000 مراجعه می کنیم، لوگو و شعار آن You have arrived را در وسط صفحه مشاهده می کنیم. کدی که باعث می شود این نما را فراخوانی کند می توانید در فایل routes.php از خط ۱۴ تا ۱۷ پیدا کنید.

 

 

.توجه: این آموزش تنها با نسخه ۴ لاراول هماهنگی دارد 

 

این یک مسیر پیشفرض است که در فایل routes.php قرار داده شده است، که در قسمت پیش مورد بحث قرار گرفت، و همانطور که دیدیم یک نما را نمایش می دهد. حال بیایید نگاهی دقیقتر به کدها بیاندازیم. بعد از کلاس Route هر درخواستی به مسیر سایت را دریافت می کند، یه این معنی که توسط مسیرهای دیگر مشخص نشده است، و کلاس view را همراه با متد make با آرگومان hello بر می گرداند.

بنابراین View::make به معنای ساخت نما است، ولی آرگومان hello به چه معناست؟ چرا فاقد هر گونه پسوندی می باشد؟ خوب، نماها در پوشه ای به نام views ذخیره می شوند، که این پوشه را می توان در ریشه پوشه app برنامه خود پیدا کرد. همانطور که می بینیم این فایل با نام hello.php ذخیره شده است و hello مقداری است که به متد make انتقال داده شده است. از آنجایی که چارچوب لاراول یک چارچوب پی اچ پی است، پس فریم ورک به طور خودکار می تواند پسوند php. را تشخیص دهد، پس نیازی به اضافه کردن پسوند php. به فایل نداریم.

حال بیایید نگاهی به درون فایل hello.php بیندازیم که چه چیز قابل توجه دارد، همانطور که می بینید هیچ چیز ترسانکی ندارد، و فقط شامل چند خط استاندارد HTML همراه با فونت import شده است، و اگر کمی پایین تر را مشاهده کنید تگ body را می بینید که درون آن یک لینک ساده و در زیر آن یک لوگو لاراول قرار داده شده است.

همچنین شامل هیچ کد PHP نمی باشد، این صفحه به عنوان یک قالب php در نظر گرقته شده است. Laravel از دو نوع قالب بندی برای نماهای خود پشتیبانی می کند، قالب بندی استاندارد php و قالب بندی سفارشی Blade. در قسمت های بعدی درباره Blade بیشتر آشنا خواهیم شد، اما برای حالا فقط می خواهیم از php استاندارد برای قالب بندی استفاده کنیم. اگر شما هم مثل من می خواهید با هر صفحه HTML استاندارد هر کاری که می خواهید انجام دهید، مثل ادغام برخی فایل های CSS، JavaScript و یا تصاویر، پس ادامه را بخوانید.

لاراول تمام این فایل ها و عکس ها را در نظر می گیرد و باید آنها را در پروژه خود در پوشه public قرار دهیم، پس بیایید یک فایل CSS که خودمان آن را ساخته ایم را به پروژه اضافه کنیم. ابتدا با ویرایشگر خود فایلی با نام main.css ایجاد کنید و cssهای دلخواه خود را درون آن قرار دهید. به عنوان مثال من فقط یک css ساده به فایل اضافه کرده ایم، قطعا شما به هر تعداد که لازم است css می توانید اضافه کنید:

 

 

حال در ریشه public پوشه ای به نام css درست کنید و فایل main.css را درون آن ذخیره کنید. در مرحله بعد باید این فایل را به فایل html خود لینک کنیم، برای این کار به فایل hello.php رفته و بعد از تگ پیشفرض بسته <style> خط زیر را به آن اضافه کنید تا فایل main.css به صفحه لینک شود:

 

 

همانطور که می بینید آدرس فایل css را با استفاده از تابع توکار لاراول یعنی asset پیدا می کنیم و نمی توانیم آدرس را بطور سنتی وارد کنیم. حال برای فراخوانی قطعه css خود آن را به تگ h1 اختصاص می دهیم:

 

 

توجه داشته باشید که تابع asset یه هر نوع فایل یا عکس در پوشه public آدرسی (URL) اختصاص می دهد.

عالیست! حال فایل hello.php را ذخیره کنید و به آدرس http://localhost:8000 رفته، همانطور که می بینیم در اطراف نوشته، خطی رسم شده است. شما با استفاده از این تکنیک می توانید با تابع asset فایل های جاوا اسکرپت، سی اس اس و تصاویر را در صفحات خود وارد کنید.