استفاده از Bower با وردپرس – مقدمه

استفاده از Bower با وردپرس – مقدمه

اکثر پروژه های وب، این روزها شامل کتابخانه های شخص ثالث است. اگر شما بر روی توسعه قالب های وردپرس کار می کنید، احتمالا این فرصت خوب را داشته اید که از HTML Boilerplate, Bootstrap, یا Foundation استفاده کنید. بیشتر این پروژه ها در Github موجود است و از طریق Bower است.

در این سری قصد دارم شما را به Bower معرفی کنم، در مورد اینکه چطور می توانیم توسعه دادن قالب و پلاگین وردپرس خود را بهبود بخشیم و نشان می دهم که چگونه در پروژه خود استفاده کنیم.

 

Bower چیست؟

Bower دقیقا چه است؟ بر اساس تعریف خود سایت:

Bower در واقع یک ابزار برای مدیریت بسته یا package manager در وب است. یک راه حل کلی برای حل مشکل در مدیریت پکیج ها ارائه می دهد، در حالی که مدل وابستگی های بسته را ار طریق یک API نشان می دهد که می تواند با دسته های بیشتر بطور خودسر مصرف شود.

در اصل، bower به شما این امکان را می دهد که مشخص می کند که پروژه شما به چه کتابخانه یا بسته ای برای توسعه نیازمند است. همچنین پروژه ای دیگر را به خوبی مدیریت می کند تا مشخص کند به چه چیزی وابسته است و این کار را به صورت خودکار انجام می دهد.

bower برای اجرا شدن به Node.js و NPM نیاز دارد، پس شما باید مطمئن شوید که بر روی سیستم از قبل نصب کرده باشید. شرط دیگر برای استفاده از bower داشتن مخازن یا repositories از سایت GitHub است و اضافه کردن رجیستری های bower.

 

کتابخانه های شخص ثالث

همانطور که قبلا گفتم، شاید فرصت خوبی باشد تا از کتابخانه های شخص ثالث برای پروژه خود استفاده کنید. احتمالا شما به GitHub رفته و دانلود کرده باشید آنگاه آن را در جای مناسبی در پروژه قرار داده باشید. شما در هر پروژه جدید باید کتابخانه خود را تمیز و تکرار کنید.

شما می توانید به سادگی این کتابخانه شخص ثالث را بدون مراجعه به GitHub دانلود و نصب کنید. تمام کتابخانه هایی که شما نصب می کنید، همه در یک پوشه به نام bower_components قرار می گیرند. تمام این کارها از طریق خط فرمان انجام می گیرد بنابراین بدون مراجعه به مرورگرتان می توانید دانلود و نصب کنید.

 

مدیریت وابستگی ها

یکی دیگر از ویژگی های عالی bower این است که وابستگی های برنامه شما را مدیریت می کند. تمام پکیج های داخل پروژه شما را بررسی می کند تا مشخص کند به چه وابستگی هایی نیاز دارد. یک بسته می تواند یک نسخه ی خاص از یک بسته دیگر باشد، مثل یک نسخه خاص از jQuery.

 

حال به عنوان مثال فرض می کنیم پروژه شما برای اجرا شدن به jQuery وابسته است. شما همچنین تصمیم گرفته اید که از Bootstrap و  FitVids استفاده کنید. bower بسته های مختلف و نسخه های بسته ها را برسی می کند تا ببیند پروژه به چه نسخه ای نیازمند است. اگر هرگونه نا سازگاری وجود داشته باشد، bower اجازه می دهد که از آن باخبر شوید.

چه کسی می خواهد تمام نسخه های مورد نیاز را پیگیری کند؟

 

همانطور که گفتم تمام پکیج هایی که شما نصب می کنید در پوشه bower_components قرار می گیرد، می توانید به تمام آنها به صورت محلی دسترسی داشته باشید، اما احتیاج ندارید که آن را در مخزن پروژه خود اضافه کنید.

اجازه دهید بگویم که برای طراحی قالب خود از بوت استراپ استفاده می کنید و از Sass برای کامپایل کردن شیوه نامه خود در فایل style.css استفاده می کنید. شما می توانید از پروژه bootstrap-sass-official استفاده کنید و به سادگی فایل bootstrap.scss را در فایل scss. پروژه خود قرار دهید یا به اصطلاح import کنید.

من جزئیات بیشتر برای استفاده از این کار را در پست بعدی بیان می کنم.

 

خلاصه

ما درباره Bower بحث کردیم و دیدم که چگونه به عنوان یک کتابخانه شخص ثالث می توان در پروژه خود استفاده کرد. همچنین درباره اینکه چگونه وابستگی های برنامه را مدیریت می کند حرف زدیم.

در پست بعدی توضیح می دهم که چگونه توسعه دادن وردپرس خود را بعبود بخشیم. فرقی نمی کند که آیا شما تنهایی کار می کنید یا به صورت گروهی، شما خواهید دید که چقدر این ابزار سودمند است.

 

منابع