معرفی فریم ورک Yii

معرفی فریم ورک Yii

نوشتن "Hello, World" در پی اچ پی بسیار آسان است، ولی ساخت یک برنامه وب واقعی پیچیده سریع تر انجام می شود. به محض این که بخواهید امنیت را مدیریت کنید یا کد های DRY بنویسید، یا از تکنیک های اهرم MVC استفاده کنید، طوری به نظر می رسد که اصلا PHP وجود ندارد. در گذشته من با Ruby on Rails کار می کردم ولی متوجه شدم که کار آن دشواری های خودش را دارد،به ویژه هنگامی که حرف از میزبانی وب و استقرار در یک روش اقتصادی به میان می آید. این زمانی است که فریم ورک های PHP وارد می شوند.

تعدادی فریم ورک خوب وجود دارد به عنوان مثال Symfony، Cake، Zend، CodeIgniter، Laravel و  فریم ورک مورد علاقه من Yii است. Yii یک فریم ورک رایگان و منبع باز برای PHP5 است که از طراحی DRY، دستورات واضح، و توسعه سریع پشتیبانی می کند. من دریافته ام که Yii امکانات وسعی از همه چیز که یک فریم ورک برای استفاده در عملکرد های بالا به آن نیاز دارد را با کمی محدودیت، که دیگر فریم ورک های PHP تحمیل می کنند را عرضه می کند.

یکی از مهمترین ویژگی های Yii در کارایی آن است، که در هنگام انتخاب فریم ورک مهم است:

yii-performance

فریم ورک Yii همچنین امکانات وسعی از قابلیت ها را دارا است که این اجازه را می دهد به سرعت و به راحتی برنامه های وب بهینه ایجاد کنیم. و مهمتر اینکه، Yii دارای مستندات و فروم عالی می باشد. Yii پایدار و time-tested است. توسط توسعه دهنده ای به نام Qiang Xue ساخته شده است، که نگارش 1.x در حدود سال 2008 ، و نسخه 2.0 آن در حال حاظر منتشر شده است، آنها در حال تکمیل مستندات و آزمایش های نهایی هستند.

 

ویژگی ها

به عنوان یک فریم ورک با عملکرد بالا، Yii مجموعه ای کامل از قابلیت ها و ویژگی ها را ارائه می دهد، و این یکی از دلایلی است که نظرم را به این فریم ورک جلب کرد. شما می توانید برخی از مثال ها Yii را در Yii Playground مشاهده و تست کنید.

لیست زیر برخی از نکات مهم آمده است:

 • معماری Model-View-Controller. درست مانند Ruby on Rails، در حال حاضر شما می توانید از MVC در برنامه PHP خود استفاده کنید.
 • اشیاء دسترسی به پایگاه داده (Database Access Object) یا DAO، رکورد فعال (Active Record)
 • فرم ورودی، اعتبارسنجی، و پشتیبانی از آژاکس. Yii ساخت فرم ها را بسیار ساده می کند.
 • ساخت احراز هویت و و الحاقات قدرتمند مدیریت کاربر، که ساخت برنامه وب را آسان می کند.
 • Yii از ابزار تولید کد توکار استفاده می کند، Gii، باعث می شود توسعه برنامه های شما با استفاده از چارچوب MVC سریعتر صورت گیرد.
 • خط فرمان Yii. شما می توانید Yii را از طریق خط فرمان اجرا کنید. با این روش این امکان به وجود می آید که در وظایف پس زمینه PHP، برنامه های با کارایی بالا تولید کنیم.
 • گزینه های قالب دهی مانند Bootstrap extension برنامه ساخته شده ما را زیباتر و ریسپانسیو می کند.
 • پشتیبانی Yii از ذخیره لایه باعث راحتی در اجرای انواع ذخیره سازی در برنامه می شود.
 • امنیت. Yii تا حد زیادی عوامل خطرناک در حال اجرا در PHP و MySQL را به حداقل می رساند.
 • یکپارچگی با سایر چارچوبها. به راحتی می توانید با قابلیت های Zend یا PEAR در Yii استفاده کنید. جامعه Yii انواع رایگان افزونه ها و ابزارک ها را ارائه می دهد.
 • بین المللی کردن. Yii از I18N پشتیبانی می کند تا بتوانید برنامه خود را با زبان محلی خود ایجاد کنید.
 • رفع خطا، ورود به سیستم و تست، بلــه، Yii ارائه می دهد.

Yii همچنین نسخه ی بدون محدود ویرایشگر مجبوب و زیبای تحت وب Redactor را خریداری کرده است، بنابراین شما می توانید در برنامه خود از آن استفاده کنید. این ویژگی فوق العاده برای ورودی های CMS با محتوای غنی بسیار مفید است.

مستندات Yii و انجمن ها نیز راهنمایی های مفیدی را ارائه می دهند. برای شروع Yii برخی از کتاب های زبان اصلی بسیار مفید است.