ساخت RESTful API با Node و Express – اتصال به MongoDB

ساخت RESTful API با Node و Express – اتصال به MongoDB

در بخش اول دیدیم که چطور پروژه خود را برای ساخت یک API ساده آماده کنیم. در این پست می خواهیم با هم به قسمت های جذاب بپردازیم. همانطور که قبلا گفته شده است، داده ها قرار است در دیتابیس ذخیره شود تا بعدا بتوان داده ها را از MongoDB استخراج کرد.

قصد داریم برنامه را تا حد امکان ساده پیش ببریم تا از ساخت API لذت ببرید. تمام چیزی که لازم است ساخت یک دیتابیس MongoDB و اتصال برنامه به آن است.

توجه داشته باشید که در این پست فرض شده است که دیتابیس MongoDB را در سیستم خود نصب کرده اید. اگر اینطور نیست این لینک را دنبال کنید.

ما همچنین قرار است با ساخت یک Model از طریق mongoose با دیتابیس ارتباط بر قرار کنیم.

پیشنهاد می شود برای مدیریت دیتابیس Mongo ابزارهایی مثل RoboMongo استفاده کنید.

ایجاد و اتصال به دیتابیس

پس از نصب دیتابیس می بایست آن را به برنامه خود اضافه کنیم.  فایل app.js را باز کرده و اسکریپت های زیر را به آن اضافه کنید.

در بخش اول پکیج mongoose را به برنامه اضافه کرده بودیم. دستور فوق باعث می شود از طریق mongoose به دیتابیس متصل شود.

Person Model

همانطور که در بخش اول اشاره شد قصد داریم لیست از اسامی اشخاص را داشته باشیم، بنابراین نام مدل را Person می گذاریم. این مدل شامل یک فیلد name است (البته که می توانید هر چند فیلد با هر نوع داده ای که دوست دارید به مدل اضافه کنید). اجازه دهید فایل person.js را تعریف کنیم.

حال که Model را تعریف کردیم می بایست آن را به app.js اضافه کنیم.

خیلی حوب حالا برنامه به دیتابیس اتصال شده است و می توانیم مسیرهای برنامه را تعریف کنیم. این مسیرهای یا routes قرار است API ما را تعریف کنند و هدف اصلی این آموزش همین موضوع است. در بخش بعد این مسیرها را خواهیم ساخت.