ساخت برنامه Real-Time با Ionic و Firebase – نصب و راه اندازی

ساخت برنامه Real-Time با Ionic و Firebase – نصب و راه اندازی

مقدمه

 

امروزه با افزایش ترافیک اینترنت تلفن های همراه، توسعه دهندگان وب به شدت علاقه مند هستند که برنامه های وب خود را به نرم افزارهای موبایل تبدیل کنند. اما کدام پلت فرم را انتخاب می کنید؟ iOS، Android یا Windows؟ یا شاید یکی از سیستم عمل هایی که اخیرا ایجاد شده اند، مثل؟ FirefoxOS، WebOS یا Tizen؟

 

توسعه برنامه های native برای تمام این سیستم عامل ها غیر ممکن است، دلیلی که Cordova/Phonegap ساخته شده اند این است که به توسعه دهندگان این اجازه داده می شود تا یک بار کدهای خود را نوشته و بر روی تمام پلت فرم ها اجرا کنند.

 

Apache_Cordova1

 

در این آموزش، یاد خواهیم گرفت که چطور یک برنامه ترکیبی موبایل با استفاده از فریم ورک ها Ionic و Firebase به عنوان یک دیتابیس real-time درست کنیم. ما یک برنامه کاربردی بومی برای iOS، Android با استفاده از Cordova/Phonegap ایجاد می کنیم.

 

Ionic چیست؟

 

Ionic یک فریم ورک برای توسعه برنامه است که با استفاده از کتابخانه محبوب AngularJS درست شده است. AngularJS یک کتابخانه MVC است که برای ساخت برنامه های تک صفحه ای برای وب و موبایل کاربرد دارد. Ionic یک محصول از Drifty است که به عنوان استارتاپ در سیلیکن ولی شروع به کار کرد.

 

Ionic_Logo.svg

 

Firebase چیست؟

 

امروزه برای انجام پروژه ای لازم است تا سروری را خریداری کرده، و بعد از آن زمان زیادی را صرف نصب و برنامه نویسی برای ساخت یک API ساده کنیم. Firebase یک پلتفرم ابری است که می تواند برنامه های real-time با هر پلتفرم وب یا موبایل یکپارچه کند. به برنامه ها این امکان را می دهد که ارسال داده ها، و به روزرسانی تغییرات در دیتابیس را فورا انجام دهد.

 

firebase-logo

 

فایربیس همچنین از قابلیت آفلاین پشتیبانی می کند و اطلاعات را فورا به محض آن که دوباره اتصال خود را با شبکه هماهنگ کرد به دست می آورد. Firebase داده های شما را در قالب JSON ذخیره می کند تا به شما این آزادی را بدهد که هر طور که دوست دارید از اطلاعات استفاده کنید.

 

در این آموزش چه چیزی خواهیم ساخت؟

 

ما یک برنامه چت چند نفره با قابلت تعریف چت روم ها خواهیم ساخت. در آخر نیز برنامه های نهایی را برای IOS و Android با استفاده از Phonegap/Cordova قابل استفاده می کنیم.

 

راه اندازی محیط توسعه

 

  • Mac برای ساخت برنامه های iOS
  • اگر به مک دسترسی ندارید، می توانید در ویندوز یک برنامه آندروید درست کنید
  • مطمئن شوید NodeJS در سیستم نصب است چون از NPM می خواهیم استفاده کنیم – از NPM برای نصب cordova و ionic استفاده خواهیم کرد
  • محیط توسعه local برای iOS و Android از پیش باید راه اندازی شده باشد.

 

نصب Ionic و Cordova

 

همانطور که می دانیم برای نصب Ionic و Cordova باید NPM را نصب کرده باشید – Node Package Manager مدیریت پکیج پیشفرض برای cordova است. NPM با استفاده از نصب CLI برای cordova این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تا پروژه جدید، اضافه/حذف پلتفرم و اضافه/حذف افزونه خود را انجام دهند. Ionic قابلیت های توسعه یافته بیشتری از Cordova دارد و یک پکیج NPM را فراهم می کند.

 

برای نصب هر دو، دستور زیر را در ترمینال/خط فرمان خود اجرا کنید، توجه کنید که Node.js را از قبل نصب کرده باشید!

 

 

همانطور که می دانید با نسخه هر دو را با بعد از نصب می توانید با دستورات زیر مشاهده کنید:

 

 

cordova-ionic

 

راه اندازی یک آکانت Firebase

 

به منظور استفاده از فایربیس، نیاز دارید که حساب کاربری ایجاد کنید. توجه داشته باشید که اگر کاربر ایرانی هستید، برای ثبت نام در سایت فایربیس باید از یک VPN استفاده کنید، تا گوگل مانع بسته شدن آکانت شما شود، در تمام مراحل استفاده از فایربیس باید از VPN استفاده شود تا گوگل شما را یک کاربر ایرانی تشخیص ندهد. (اخیرا گوگل اقدام به خریداری فایربیس نموده است). https://www.firebase.com/signup/

 

بعد از ثبت نام در Firebase، بطور پیشفرض برای شما یک برنامه ایجاد می شود، که این برنامه را از داشبورد خود می توانید پیدا کنید. حال بر روی دکمه Manage App کلیک کنید، تا وارد تنظیمات شوید و داده های پیشفرض را مشاهده کنید. لینک فایربیس شما بطور تصادفی انتخاب می شود. https://your-app-name.firebaseio.com

 

firebase-default-app