زیباتر جلوه دادن محیط کدنویسی در Sublime Text

زیباتر جلوه دادن محیط کدنویسی در Sublime Text

Sublime Text با صدها افزونه و تنظیمات می تواند یک محیط کدنویسی شخصی را برای هر شخص ایجاد کند. در حال حاضر می خواهم برخی از تنظیمات، افزونه ها، تم ها، و رنگ ها را نشان دهم که باعث می شود کدنویسی جذابتر شود. نه تنها باعث می شود صفحه نمایش شما زیباتر شود، بلکه شما را به یک کدنویس بهتر تبدیل می کند.

 

تنظیمات

sublime text با برخی از ویژگی های بزرگ می آید، که تجربه کد نویسی شما را تغییر دهد، با این حال برخی از تنظیمات هم به صورت پیشفرض نصب نمی شوند. در زیر برخی از آنها را با هم مرور می کنیم، که از آنها نمی شد گذشت.

توجه داشته باشید: برای تنظیم فایل sublime text، ابتدا از منوی Preferences → Settings - Default انخاب کنید:

sublime-settings

تنظیمات را پیدا و تغییرات خود را اعمال کنید، آنگاه آنها را در User Settings خود وارد کنید تا در هنگام به روزرسانی برنامه پاک نشوند.

sublime-settings-2

 

فونت ها و فاصله ها

انتخاب فونت و فاصله مناسب یکی از شخصیترین تنظیمات در کد است. ابتدا فونت دلخواه را انتخاب کنید، در لیست زیر نام برخی از فونت های خوب آمده است، پیشنهاد می کنم از فونت Consolas استفاده کنید:

وقتی فونت دلخواه خود را انتخاب کردید، مطمئن شوید که بر روی سیستم نصب شده است، حال می توانید فونت و فاصله ها را تنظیم کنید، فقط کافی است دستورات زیر در User Settings وارد کنید:

 

این دستور باعث می شود که مکان نمای شما بر روی هر خطی که باشد، دور کد شما را با رنگ متفاوت نشان می دهد. دیدن خط جاری به شما کمک می کند تا بیشتر بر روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید، به راحتی از خط به خط دیگر پیمایش می کنید، و به سرعت خط جاری را پیدا می کنید.

 

این دستور باعث می شود، فایل های ذخیره نشده را با برجسته کردن زبانه ها (Tabs) نشان دهد:

 

آیا می دانستید که Sublime Text گروهی از کدها را می تواند مخفی یا نمایش دهد؟ بلــه! با فعال کردن اید دستور می توانید کدهایی را که نمی خواهید دیده شود را مخفی کنید:

 

پیمایش افقی (Horizontal scrolling) می تواند خسته کننده باشد. با فعال کردن word_wrap متن شما را با اندازه فعلی پنجره نشان می دهد و نیاز به اسکرول افقی نیست:

 

کلی تنظیمات جذاب وجود دارد، می توانید عناصر را در نوار کناری برجسته تر کنید:

 

نمایش فایل  های باز در نوار کناری

عجیبه، این گزینه در با فایل تنظیمات نمی شود فعال با غیر فعال کرد. برای مشاهده فایل های باز به View → Side Bar → Show Open Files برورید.

تراز نوار جانبی

مثل هر ویرایشگر متن دیگر، شما می توانید با با دوبار کلیک کردن بین نوار کناری و محتوا، عرض نوار کناری را هم اندازه محتوایش کنید:

sublime-visual-sidebar

 

 

پلاگین ها

پلاگین ها در Sublime Text بسیار مفید هستند،  من به شدت توصیه می کنم که Package Control برای مدیریت پلاگین ها استفاده کنید.

 

Bracket Highlighter پلاگینی می باشد که تگ ها و براکت ها را هایلایت می کند (به صورت عکس زیر) اما به طور جدی، ابزاری است که شروع و پایان کد شما را نشان می دهد.

sublime-visual-brackethighlighter-2

 

این یکی از مورد علاقه های شخصی من است. Git Gutter یک افزونه ساده است که یک آیکون کوچک را کنار شماره خط نشان می دهد، که خط هایی که تغییر یا پاک شده اند با پروژه git شما مقایسه می شود.

sublime-visual-gitgutter-2

 

تم و طرح های رنگی

یکی از بزرگترین راه ها برای سفارشی کردن Sublime Text با تم ها و طرح های رنگی است. در حال حاضر صدها گزینه موجود است و هر هفته هم اضافه می شود. در اینجا مقداری تم و طرح است که ارزش دیدن را دارد.

 

قالب Soda

Soda یکی از محبوبترین قالب ها برای سفارشی کردن تم شماست. خیلی از تم ها دیگر از این پروژه استفاده می کنند. Soda چند تا تنظیمات اضافی ارائه می دهد، رابط گرافیکی تیره و روشن:

sublime-visual-soda-2

 

 

قالب Flatland

اگر با Flat trend آشنا هستید، پس Flatland یک انتخاب خوی است. اجازه می دهد تمام عناصر برنامه را با تعدادی گزینه دیگر تغییر دهید، مثل سبک تب ها و نوار کناری.

 

قالب Spacegray

در حال حاضر یکی قالب های مورد علاقه من Spacegray است که در سایت Github توسعه داده می شود، دارای رنگ و پترن منحصر به فرد است.

sublime-visual-spacegray1

 

رنگ بندی: Solarized

Solarized project برای با شکوه کردن رنگ پروژه استفاده می شود.

 

رنگ بندی: Base16

Base16 یکی دیگر از رنگ بندی هایی می باشد که دارای چند گزینه است (در حال حاضر از این پلاگین استفاده می کنم).

 

نتیجه گیری

مطالب زیادی برای پوشش وجود دارد! فراموش نکنید، که تمام عناصر را می توانید با Sublime Text تغییر دهید. به این مطالب بسنده نکنید، در Github یا Package Control جستجو کنید. سعی کنید تنظیمات دیگر را اعمال کنید.