راهنمای Laravel برای تازه کارها – HTML و Blade

راهنمای Laravel برای تازه کارها – HTML و Blade

در قسمت قبل ما فقط به کاربر یک صفحه خالی همراه با یک خط نوشته نشان دادیم. بله خیلی کسل کننده بود 🙁 . بیایید آن را با ایجاد یک قالب HTML بهبود بخشیم.

 

لاراول همراه با یک موتور قالب بندی قدرتمند به نام Blade منتشر می شود. اگر قبلا از HTML استفاده کرده باشید که حتما هم همینطور است، می توانید از Blade به راحتی استفاده کنید. Blade مثل HTML بسیار ساده است، اما Taylor Otwell برخی دستورات خاص مثل خروجی داده های PHP، حلقه ها، استفاده از layouts متفاوت و غیره اضافه کرده است.

 

هر فایل Blade با پسوند .blade.php ذخیره می شود. شما می توانید این قالب ها (template) را در دایرکتوری resources/views پیدا کنید.

 

بهترین ویژگی Blade این است که از یک طرح (layout) برای همه صفحات وب برنامه می شود استفاده کرد. به عنوان مثال، می توانید یک منو اصلی در یک layout مادر ایجاد کنید و از آن برای تمام صفحات خود استفاده کنید. اگر با سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مثل وردپرس یا جوملا آشنا باشید، پس این ویژگی را نیز درک کرده اید، اگر هنوز بخوبی متوجه نشده اید، من اینجام تا در ادامه با Blade آشنا شویم.

 

در ادامه ما یک Layout خواهیم ساخت که عناصر مشترک در صفحات را نگهداری می کند. اجازه دهید یک فایل جدید با نام layout.blade.php در دایرکتوری resources/views ایجاد کنیم:

 

 

حال ما برای سایت خود طرح (layout) داریم! همانطور که گفتم با تسلط داشتن در HTML تمام مفاهیم جدید را درک خواهید کرد. اجازه دهید ابتدا نگاهی داخل تگ body بیندازیم که یکی از آسان ترین آنهاست:

 

 

ما از @yield('content') برای این استفاده می کنیم تا به Blade بگوییم که بخشی را در اینجا ایجاد کند تا ما بتوانیم بعدا آن را با محتوا پر کنیم.

 

ساخت قالب Blade برای صفحه اصلی (Home)

 

 

حال با ایجاد فایل home.blade.php می توانیم قالب صفحه اصلی را درست کنیم. آن را با کدهای زیر مقداردهی کنید:

 

 

بیایید نگاهی به کدها بیندازیم:

 

 

این دستور به Blade می گوید که از کدام layout که ما ساخته ایم برای نمایش محتوای ما استفاده کند. نامی را که ما آن را به عنوان پارامتر به تابع ارسال کرده ایم دقیقا شبیه به view('welcome') است که در فایل routes.php دیدیم. بله آفرین درست حدس زده اید همان صفحه سفید با نوشته Laravel که در ابتدای نصب لاراول دیدیم، با استفاده از قالب welcome.blade.php نمایش داده می شود! اما در اینجا خودمان یک طرح سفارشی ساخته ایم که با نام layout.blade.php در دایرکتوری resources/views قرار گرفته است.

 

حالا که می دانیم از چه قالب یا layout استفاده می کنیم، زمان آن است که با مقداری محتوا پر کنیم. ما می توانیم از تابع @section برای تزریق محتوا به داخل بخشی که ما قبلا مشخص کرده ایم بصورت زیر انجام دهیم:

 

 

ما به تابع @section همان نامی را به عنوان پارامتر پاس داده ایم که در قالب مادر مشخص کرده بودیم، توجه کنید که شما مجازید از هر اسمی که دوست دارید استفاده کنید، اما ما در اینجا از content استفاده کرده ایم. هر چیزی که بین @section و @stop قرار می گیرد، داخل قالب مادر جایی که @yield('content') قرار گرفته تزریق می شود.

 

در مرحله آخر، فایل app/Http/routes.php را باز کنید:

 

 

همانطور که مشاهده می کنید ما فایل routes.php را ویرایش کردیم. در اینجا نیاز داریم که از view() برای نمایش قالب home.blade.php استفاده کنیم. توجه کنید که هرگاه view('home') را وارد کنیم، قالب رندر می شود و نیازی نیست که پسوند blade و php را وارد کنیم. حال وب سایت خود را مشاهده کنید تا خروجی شبیه به زیر به دست آید. 😉

 

آموزش لاراول ایجاد منو