راهنمای Laravel برای تازه کارها – نصب

راهنمای Laravel برای تازه کارها – نصب

خیلی خوب! خوشحالم که تصمیم گرفته اید مثل من لاراول یاد بگیرید. 😉 در قسمت قبل به اندازه کافی یک معرفی کوتاه از لاراول را دیدم. در این قسمت قبل از هر کاری نیاز داریم تا لاراول را نصب کنیم. اگر به وب سایت laravel.com رفته باشید حتما متوجه شده اید که چندین روش برای نصب لاراول وجود دارد. اگر توجه کرده باشید ما در پست نصب و راه اندازی Homestead 2.0 برای Laravel 5 با یکی از روش های نصب لاراول در سیستم آشنا شدیم، در آنجا دیدم که چطور می توانیم یک محیط توسعه با ماشین مجازی اجرا کنیم، البته پیشنهاد می کنم برای تفریح هم که شده با این روش از توسعه آشنا شوید. 🙂

 

 

challenge-accepted

 

همانطور که می دانید ما می توانیم از طریق Composer یا Laravel Installer اقدام به نصب لاراول کنیم.

 

Composer چیست؟

 

لاراول متشکل از اجزای زیادی است که تمام آنها بطور خودکار در فریم ورک از طریق Composer قرار می گیرند. با استفاده از کامپوزر شما می توانید به راحتی تعیین کنید که کدام نسخه از کتابخانه PHP باید در کد شما استفاده شود. نصب و راه اندازی و آپدیت این بسته ها (dependency) از طریق خط فرمان یا ترمینال صورت می گیرد. اگر با Composer آشنا نیستید پیشنهاد می کنم راهنمای Composer برای تازه کارها را مطالعه کنید.

 

نصب لاراول

 

همانطور که می دانیم لاراول را می شود به دو روش از طریق Composer یا Laravel Installer نصب و راه اندازی کرد که به آنها در زیر اشاره شده است.

 

روش نصب اول: Composer

 

برای ایجاد یک برنامه جدید با استفاده از کامپوزر، می بایست دستور زیر را در ترمینال یا اگر از ویندوز استفاده می کنید در CMD یا Git Bash اجرا کنید.

 

 

install-laravel-composer

 

همانطور که ملاحضه می کنید ما از طریق خط فرمان با دستور cd به Desktop خود مراجعه کرده ایم، آنگاه  به Composer اجازه داده ام تا کارهای جادویی خود را انجام دهد. 🙂 Composer همچنین پوشه ای با نام my-new-project ایجاد کرده است. این همان نرم افزار لاراولی است که که می توانیم با استفاده از آن وب سایت خود را توسعه دهیم.

 

روش نصب دوم: Laravel Installer

 

دستور زیر را با استفاده از composer در خط فرمان خود اجرا کنید:

 

 

composer-laravel-installer

 

حالا یک میانبور برای Laravel Installer نصب شده ایجاد می کنیم تا از هر جای سیستم خود بتوانیم پروژه جدید جنریت کنیم. برای این کار یک فایل کانفیگ با نام ~/.bashrc ایجاد کرده و دستور زیر را درون آن کپی کنید.

 

 

توجه داشته باشید که اگر از ویندوز استفاده می کنید از دستور بالا استفاده کنید، ولی اگر از لینوکس یا مک استفاده می کنید دستور شبیه به زیر را در خط فرمان خود کپی کنید.

 

 

البته این بستگی به این دارد که composer در کجا نصب شده باشد، اما بطور پیشفرض آدرس های بالا درست می باشند.

 

حال برای اینکه فایل پروفایل bashrc از نو بارگذاری شود، دستور زیر را باید تایپ کنید:

 

 

Troll-face-problem

 

اگر همه چیز خوب پیش رفته باشید، دستور laravel را در خط فرمان اجرا کنید تا خروجی بصورت زیر باشد، اگر اینطور نیست، باید مشکل را حل کنید.

 

laravel-ok

 

از حالا به بعد، شما هر وقت می خواهید یک پروژه جدید Laravel تعریف کنید می توانید از هر کجای سیستم خود دستور laravel new project را فراخوانی کنید. تمام کاری که لازم است انجام دهید این است که این دستور را اجرا کنید تا در عرض چند ثانیه یک کپی جدید از لاراول در دایرکتوری دلخواه ساخته شود، در اینجا project نام پروژه است و شما می توانید آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

 

 

لاراول همراه با یک رابط خط فرمان به نام Artisan می آید. ما می توانیم از Artisan برای انجام کارهای تکراری استفاده کنیم. برای مثال برای راه اندازی سرور، ایجاد مدل ها، و اجرا database migration کاربرد دارد. برای اجرا Artisan به راحتی می تواند از طریق خط فرمان یا ترمینال خود استفاده کرد.

 

حالا که پروژه لاراول خود را نصب کرده ایم زمان آن است که وارد پوشه آن شویم تا Artisan را اجرا کنیم.

 

 

دستور artisan باعث می شود که لاراول در آدرس و پورت http://localhost:8000 اجرا شود.

 

php-artisan-serve

 

حال می توانید مرورگر خود را باز کرده و به آدرس http://localhost:8000 رفته تا برنامه لاراول خود را مشاهده کنید. 🙂

 

laravel-default-page

 

شما با اجرا دستور php artisan تمام دستورات در دسترس Artisan CLI را مشاهده خواهید کرد. خوب امیدوارم که به راحتی لاراول را نصب کرده باشید، اگر با مشکلی روبرو شدید فراموش نکنید که تنها شما نیستید که با این مشکل روبرو شده اید، تنها کافی است در گوگل جستجو کنید. 😉