دیدار با Express.js

دیدار با Express.js

Express چیست؟ اکسپرس یک چارچوب برنامه وب نود جی اس است که بسیار انعطاف پذیر و خوش ساخت است و برای ساختن برنامه‌های تک صفحه‌ای، چندصفحه‌ای و ترکیبی طراحی شده است. استفاده از Express برای Node.js بسیار راحت است و می توانید به سرعت آن را یاد گرفت.

 

express

 

اجازه دهید با نصب آن کار را شروع کنیم. در این آموزش فرض شده است که شما از قبل Node.js را بر روی سیستم خود نصب کرده اید، اگر اینطور نیست به وب سایت Node.js رفته و آن را دانلود و نصب کنید.

 

 

بعد از اجرا دستور npm init سوالاتی از شما پرسیده می شود. شما می توانید آنها را با دقت پر کنید یا با کلید اینتر آنها را نادیده بگیرید. این دستور باعث می شود فایل package.json در دایرکتوری شما ساخته شود. دستور بعدی npm install express --save همانطور که مشخص است باعث می شود آخرین نسخه express نصب شود و به عنوان وابستگی (dependence) در فایل package.json ذخیره شود.

 

express-install

 

فقط برای اینکه مطمئن شویم همه چیز به درستی کار می کتد، اجازه دهید یک برنامه ساده سلام دنیا با ایجاد فایل index.js راه اندازی کنیم.

 

 

تمام کاری که کدهای فوق انجام دادیم، ساخت یک سرور جدید با استفاده از app.listen و راه اندازی HTTP در برنامه برای ارسال پیام Hello World است. توجه داشته باشید که با مراجعه به هر آدرسی به غیر از / با خطای 404 روبه رو می شویم.

 

حال سرور خود را آتیش کنید تا حاصل کدهای فوق را مشاهده کنید. 😉

 

 

خــوب، حالا از طریق مرورگر به آدرس http://localhost:3000 رفته و باید قادر باشید پیام Hello World را در آنجا مشاهده کنید.

 

جنریتور Express

 

برنامه Express-Generator یک ابزار مفید برای ساخت ساختار یا اسکلت برنامه اکسپرس است. این رابط خط فرمان یا به اختصار CLI ابزاری است که تمام آن چیزی که برای راه اندازی سریع به آن نیاز دارید را فراهم و generate می کند. برای این کار ابتدا لازم است آن را نصب کنید.

 

 

express-generator

 

آیا Express را به درستی نصب کرده اید؟

 

 

express-help

 

تا وقتی که خروجی بالا را مشاهده می کنیم یعنی express به درستی نصب شده است. حال اجازه دهید یک برنامه جدید با استفاده از handlebars به عنوان موتور قالب HTML خود استفاده کنیم و یک فایل .gitignore برای کنترل نسخه خود اضافه کنیم.

 

expressApp

 

همانطور که در بالا مشاهده می کنید، خروجی به ما تمام دایرکتوری های ساخته شده برای کمک به ما را نشان می دهد. در ادامه لازم داریم که دستورات زیر را اجرا کنیم.

 

 

express-npm-install

 

npm install باعث می شود که تمام آن چیزی را که لازم داریم را نصب کند. حال زمان اجرا است. 🙂

 

 

debug

 

اگر دستور مربوط به ویندوز کار نکرد، دستور زیر را به فایل index.js اضافه کنید.

 

 

همچنین از دستور npm start نیز می شود استفاده کرد.

 

npm-start

 

اگر با مرورگر به آدرس http://localhost:3000 بروید، صفحه پیشفرض Welcome to Express را خواهید دید. حتی در نصب پیشفرض آدرس دوم نیز قابل دسترس است که می توانید در آدرس http://localhost:3000/users پیدا کنید.

 

این فقط یک بخش کوچکی از Express.js بود، در پست های آینده عمق بیشتر از اکسپرس را کشف می کنیم. شما درباره Express چه فکر می کنید؟ نظرات خود را در زیر بیان کنید! 🙂