خودکار کردن وظایف خود به راحتی با Gulp.js

به عنوان یک توسعه دهنده وب، ما اغلب نیاز داریم که ابزارها را استفاده کنیم و تصمیم بگیریم که کدام ابزار مناسب با پروژه ای است که در حال انجام دادن آن هستیم. در پست های قبلی با ابزار Grunt آشنا شده اید. آما شاید Grunt مناسب شما نباشد.

Gulp وظایف شما را خودکارسازی و گردش کار شما را افزایش می دهد، یا یک سیستم جریان ساخت با استفاده از دستکاری گره های فایل است که همه در حافظه انجام می شود، و یک فایل تا زمانی که شما آن را مجبور به انجام کار کنید در فایل نوشته نمی شود.

 

gulp-808x500

 

درست مثل Grunt است، Gulp یک انجام وظایف جاوا اسکریپت است. با این حال Gulp بیش از پیکربندی کد عمل می کند و شما وظایف را در قالب کد می نویسید، gulp بیشتر شبیه به یک فریم ورک است، به شما ابزارهایی را می دهد که مناسب با نیاز های خاص شما باشد.

 

نصب Gulp

 

نصب و راه اندازی Gulp بسیار آسان می باشد، مراحل انجام این کار به شرح زیر است:

 

  1. نصب Gulp به صورت Global، به این معنی که gulp را از هر جای سیستم که مورد نیاز باشد در دسترس باشد.
  2. نصب Gulp در devDependencies، با انجام این کار مشخص می کنیم که gulp یکی از نیازمندی های برنامه ما است که در فایل package.json اضافه می شود.
  3. ایجاد فایل با نام gulpfile.js

 

همانطور که خواندیم، گام اول، نصب gulp به صورت global می باشد.

 

 

بعد از این کار، شما نیاز دارید که gulp به عنوان devDependencies در پروژه شما ثبت شود. مطمئن شوید که فایل package.json به طور دستی یا با دستور npm init در پروژه خود ایجاد کرده اید. هنگامی که فایل package.json را در پروژه خود ایجاد کردید، حال بیایید gulp را در devDependencies نصب کنیم:

 

 

و در آخر نیاز داریم که فایل gulpfile.js را در ریشه پروژه خود ایجاد کنید که شامل وظایف می شود. به عنوان یک گام واسطه، حال نیاز داریم که افزونه هایی را به پروژه وارد کنیم تا وظایف مشخصی را برای ما انجام دهد.

 

 

در فایل gulpfile.js که قبلا ساختیم، حال می خواهیم دستوری در آن بنویسیم که به ما نشان دهد که gulp در حال اجرا است.

 

 

و حال اگر همه چیز همانطور که انتظار می رفت پیش برود با اجرا کردن دستور gulp در خط فرمان باید خروجی شبیه به زیر مشاهده کنید.

 

 

تبریک می گویم شما موفق شدید اولین وظیفه را به gulp بدهید تا برای شما انجام دهد، اگر پیش خود فکر می کنید که gulp کمکی به انجام کارهای تکراری شما نخواهد کرد، سخت در اشتباه هستید. اما نگران نباشید در قسمت بعدی کارهای شگفت انگیزی که با gulp می شود انجام داد را به شما نشان می دهم، اما برای اینکه تا نوشتن قسمت بعدی چیزه بیشتری برای مطالعه داشته باشید، می توانید لینک زیر را مطالعه کنید.