ترجمه یک کتاب خوب از Node.js – فصل اول

ترجمه یک کتاب خوب از Node.js – فصل اول

از آنجایی که مستندات و کتاب ها و بسیاری از آموزش های خارجی که در اطراف پیدا می شود دارای کیفیت خوبی هستند و منابع خوبی را در اختیار ما می گذارند و از آنجایی که جز یک یا دو مورد کتاب کامل فارسی در مورد Node در وب پیدا نمی شود به همین ترتیب چند روز پیش تصمیم گرفتم یک کتاب خوب در مورد Node.js پیدا کرده و در وقت های آزاد آن را ترجمه کنم تا با این تکنولوژی نسبتا جدید بیشتر آشنا شویم.

 

دانلود کتاب node.js

 

با جستجوهایی که در سایت ها انجام دادم به چندین کتاب عالی برخورد کردم که در نهایت هم با کتاب Node.js By Example آشنا شدم. 😛  به این خاطر این کتاب خوب را انتخاب کردم، چون یادگیری Node.js را با ساخت یک شبکه اجتماعی مدرن بسیار آسان می سازد. انگیزه ترجمه کتاب وقتی به وجود آمد که کتاب فقط برای تفریح – ترجمه جادی که بطور رایگان در دسترس است مطالعه کردم. من در این کتاب سعی کرده ام مفهوم نویسنده را به درستی به شما منتقل کنم. 🙄 امیدوارم وقت آزاد بیشتری داشته تا فصل های بعدی را نیز ترجمه کنم. (کار دشواریست اما امیدوارم تا آخر ادامه دهم) – اگر افتخار خواندن بخش اول کتاب را داشتید خوشحال می شوم که نظرتون را بشنوم. (البته باید از نویسنده این کتاب تشکر کرد که همچین کتاب خوبی را منتشر کرده است 😛 ) لینک های دانلود نسخه اورجینال و فارسی در زیر آماده شده است.  😉 امیدوارم شما هم انگیزه نوشتن یا ترجمه کتاب در مورد هر چیزی که به آن علاقه مند هستید را داشته باشید تا دیگران نیز با آن چیز آشنا شوند. پیشنهاد می کنم کتاب ترجمه شده آموزش برنامه نویسی نود جی اس و اکسپرس را نیز مطالعه کنید.


 

بخشی از این کتاب

 

مقدمه

Node.js یکی از محبوب ترین تکنولوژی های حال حاظر دنیا می باشد. جامعه آن به شدت رو به رشد است و هر روز تعداد زیادی ماژول برای آن تولید می شود. از این ماژول ها می توان به عنوان بلوک های ساختمان برای برنامه های کاربردی سمت سرور خود استفاده کرد.   حقیقت این است که ما با استفاده از همان زبان معروف یعنی   JavaScriptمی توان کدهای سمت سرور و کلاینت سرور نوشت و نرم افزار خود را توسعه داد.

این کتاب شامل 11 فصل است که گام به گام مراحل ساخت شبکه اجتماعی را نشان می دهد. سیستم هایی مانند فیسبوک، توییتر بسیار پیچیده و چالش برانگیز برای توسعه هستند. این خیلی خوب است که تصمیم گرفته ایم یاد بگیریم که Node.js چه قابلیت هایی را دارد، اما جالبتر وقتی می شود که قبل از ساخت شبکه اجتماعی درکی از کارهایی که Node.js انجام می دهد  را داشته باشیم. این کتاب مراحل اساسی مانند معماری و مدیریت خط لوله، و ویژگی هایی از قبیل دوستی کاربران و ارتباط بصورت زمان واقعی (Real-Time)  را مورد بحث قرار می گیرد.

 

آنچه برای این کتاب نیاز دارید

مثال های این کتاب بر روی Node.js نسخه v0.10.40 همانگی دارد پس پیشنهاد می کنم از این نسخه استفاده کنید، اما بسیاری مثال ها را هم می توانید با آخرین نسخه از آن که v0.12.7 کار کنید. ما همچنین از MongoDB که یک دیتابیس است (http://www.mongodb.org/) و Ractive.js که فریم ورک client-side است استفاده می کنیم (http://www.ractivejs.org/).

 

 

این کتاب برای چه کسی مناسب است

اگر دانش کار با JavaScript دارید و می خواهید بیاموزید چطور از آن می توان در back-end برنامه های خود استفاده کرد، قطعا این کتاب مختص شما می باشد. همچنین منجر به ساخت یک شبکه اجتماعی نسبتا خوب می شود. شما همچنین یاد خواهید گرفت که چطور با دیتابیس کار کنید و کانال ها ارتباطی real-time ایجاد کنید.

 

اصول Node.js

 

Node.js یکی از محبوب ترین تکنولوژی های جاوا اسکریپت محور (JavaScript-driven) این روزها می باشد، که در سال 2009 توسط Ryan Dahl ساخته شد و بعد از آن فریم ورک، به یک اکوسیستم که به خوبی توسعه داده شده تکامل یافته است. پکیج منیجر آن مملو از بسته های مفید است و توسعه دهندگان در سراسر جهان از نود در تولید محصولات خود در محیط توسعه خود استفاده می کنند. در این بخش موضوعات زیر را بررسی خواهیم کرد:

  • بلوک های ساختمان js
  • قابلیت های اصلی
  • مدیریت بسته js

 

درک معماری Node.js

برگردیم به روزهایی که رایان علاقه مند به توسعه برنامه کاربردی شبکه بود. او به این نتیجه رسید که بیشتر سرورها با کارایی بالا، مفاهیم مشابه ای دارند. معماری آنها شبیه به یک رویداد حلقه است و با عملیات ورودی / خروجی nonblocking کار می کنند. این عملیات به سایر پردازش ها این اجازه را می دهد تا قبل از اینکه یک پردازش به اتمام برسد به کار خود ادامه دهند. این ویژگی بسیار مهم است اگر می خواهیم به هزاران درخواست بطور همزمان رسیدگی کنیم.

بیشتر سرورها در Java و C نوشته شده اند که از چند ریسمانی استفاده می کنند.. بطور دقیقتر یعنی آنها برای هر درخواست جدید که صورت می گیرد یک ریسمان تعریف می کنند. رایان تصمیم گرفت که یک چیز متفاوت را امتحان کند – معماری تک ریسمانی. به عبارت دیگر، تمام درخواست هایی که به سرور می شود تنها با یک ریسمان واحد پردازش می شود. شاید این روش مقیاس پذیر به نظر نیاید، اما Node.js قطعا مقیاس پذیر می باشد.

رایان نیاز به چیزی داشت که مبتنی بر رویداد حلقه باشد و همچنین سریع کار کند. همانطور که او در یکی از سخنرانی هایش اشاره کرده است، شرکت های بزرگی مثل گوگل، اپل و مایکروسافت سرمایه گذاری های زیادی برای توسعه یک موتور جاوا اسکریپت با کارایی بالا انجام داده اند. آنها در گذر زمان سریع و سریعتر شده اند. معماری event-loop آنها پیاده سازی شد. جاوا اسکریپت در سال های اخیر بسیار محبوب شده است. کامنیوتی و صدها هزار توسعه دهنده آماده کمک و توسعه ایده رایان با استفاده از جاوا اسکریپت شدند.

 

نسخه فارسی – فصل اول   نسخه اورجینال