برنامه نویسی با Yii – نصب و راه اندازی

نصب فریم ورک Yii

شما می توانید Yii را به دو روش نصب کنید، از طریق Composer یــا با دانلود کردن یک آرشیو فایل. اولین روش مناسب تر است، چون به ما اجازه می دهد extension های جدید Yii را به راحتی از خط فرمان نصب و به روز رسانی کرد.

توجه داشته باشید: برخلاف نسخه ی اول Yii، نصب و راه اندازی استاندارد، در هر دو روش نصب Yii وجود دارد، فریم ورک و ساختار یک برنامه دانلود و نصب می شود.

 

نصب از طریق Composer

اگر در حال حاظر Composer را نصب نکردید، شاید بخواهید دستورالعمل ها را در getcomposer.org دنبال کنید. در linux و Mac Os X، می توانید از دستور زیر برای نصب برنامه استفاده کنید:

در ویندوز، براحتی می توانید Composer-Setup.exe را دانلود و نصب کنید.

اگر با هر گونه مشکلی روبرو شدید یا می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید لطفا به مستندات Composer مراجعه کنید.

اگر Composer را از قبل نصب کرده اید، مطمئن شوید که از نسخه ی بروز استفاده می کنید. می توانید برای بروزرسانی Composer دستور composer self-update را در خط فرمان اجرا کنید.

با Composer نصب شده در سیستم، می توانید Yii را با دستور زیر در یک پوشه ی وب در دسترس نصب کنید:

اولین دستور پلاگین های composer را نصب می کند که اجازه می دهد bower و نیازمندی پکیج های npm را از طریق Composer مدیریت کنیم. شما تنها کافی است یک بار این دستور را اجرا کنید. دومین دستور فریم ورک Yii را در دایرکتوری به نام basic نصب می کند. شما می توانید نام دلخواهی برای پوشه ی خود انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که در طول نصب شاید Composer از شما بخواهد به حساب کاربر Github خود وارد شوید. نگران نباشید این طبیعی می باشد، چون Composer نیاز به بازیابی بسیاری از اطلاعات برای پکیج ها از Github دارد. بنابراین نام کاربری و رمز عبور Github خود را وارد کنید تا Composer بقیه کارها را انجام دهد. برای اطلاعا بیشتر لطفا به مستندات composer documentation مراجعه کنید.

توجه: اگر می خواهید آخرین نسخه ی توسعه Yii را نصب کنید، شاید بخواهید از دستور زیر استفاده کنید که یک گزینه ی ثابت را اضافه می کند:

توجه داشته باشید که نسخه ی توسعه یا development نباید در تولید مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است کدهای در حال اجرا به درستی اجرا نشوند.

توجه داشته باشید که اگر لازم است فایل config/db.php را باید تنظیم کنید و نکته ی مهم این است که Yii برای شما دیتابیسی را ایجاد نمی کند، این کار باید بطور دستی انجام شود، همچنین دیگر فایل ها درون دایرکتوری  /config برای سفارشی کردن ویرایش کنید.

نصب از طریق آرشیو فایل

نصب Yii از طریق یک آرشیو فایل شامل سه مرحله است:

  1. دانلود آرشیو فایل از yiiframework.com
  2. خارج کردن از فایل دانلود شده از حالت فشرده و قرار دادن آن در یک وب سرور
  3. تغییر فایل config/web.php با وارد کردن یک کلید محرمانه برای پیکربندی cookieValidationKey (این بخش توسط Yii بصورت خودکار انجام می شود، اگر Yii را از طریق Composer نصب کرده باشید)

 

 

سایر گزینه های نصب و راه اندازی

دستورالعمل نصب و راه اندازی بالا نشان می دهد که چطور Yii را نصب کنیم، که بتوانیم برنامه های وب عمومی در خارج از جعبه ایجاد کنیم. این روش یک نقطه ی شروع خوب برای پروژه های کوچک، یا برای فقط زمانی است که قصد یادگیری Yii را دارید،  است.

اما گزینه های دیگری برای نصب و راه اندازی در دسترس است:

  • اگر می خواهید هسته ی فریم ورک را نصب کنید و یک برنامه ی کاربردی از ابتدا درست کنید، شاید دوست داشته باشید دستورالعمل های توضیح داده شده در Building application from Scratch را مطالعه کنید.
  • اگر بخواهید با یک برنامه ی پیچیده تر شروع کنید، بهتر است با یک تیم توسعه خوب در ارتباط باشید، شاید بهتر باشد مستندات Advanced Application Template را مطالعه کنید.

 

بررسی نصب و راه اندازی

حال به بخش هیجان انگیز می رسیم! بعد از نصب فریم ورک، می توانید با مرورگر خود به آدرس نصب شده ی Yii خود پیمایش کنید:

این URL فرض کرده است که شما Yii در دایرکتوری به نام basic بطور مستقیم در پوشه ی وب سرور خود نصب کرده اید، و وب سرور شما در سیستم شما (localhost) می باشد.  شاید نیاز به تنظیم محیط نصب داشته باشید.

start-app-installed

 

 

اگر خروجی برنامه شما در مرورگر بصورت عکس بالا است پس، تبــریک می گویم! اگر اینطور نیست، لطفا تنظیمات PHP خود را بررسی کنید.  شما می توانید حداقل موارد لازم برای اجرای برنامه را با یکی از گزینه های زیر بررسی کنید:

  • از طریق مرورگر به این آدرس رفته http://localhost/basic/requirements.php
  • دستورات زیر را اجرا کنید:

شما باید تنظیمات نصب PHP را طوری پیکربندی کنید که مطا با حداقل نیازهای Yii باشد. مهمترین چیز این است که، باید نسخه ی PHP شما 5.4 یــا نسخه ی بعد از آن باشد. همچنین باید PDO PHP Extension را نصب کرده باشید و اگر برنامه شما نیاز به یک دیتابیس دارد، یک درایور مربوط به دیتابیس مثل pdo_mysql برای دیتابیس MySQL داشته باشید.

پیکربندی وب سرور

شما شاید بخواهید این بخش را نادیده بگیرید اگر فقط قصد تست کردن Yii را دارید و قصد ندارید در هیچ سروری استقرار کنید.

نرم افزار نصب شده با توجه به دستورالعمل فوق باید در Apache HTTP server یا Nginx HTTP server در Windows، Mac OS X، یا در Linux با PHP 5.4 یا به بالا قابل اجرا باشد. Yii 2.0 همچنین با HHVM فیسبوک سازگار است، با این حال برخی از موارد استفاده در HHVM با PHP خالص تفاوت دارد و بنابراین مراقبت های بیشتری در هنگام استفاده از HHVM نیاز دارد.

در یک سرور تولید (production server) شاید بخواهید وب سرور خود را طوری پیکربندی کنید که URL برنامه شما بجای http://www.example.com/basic/web/index.php این آدرس باشد http://www.example.com/index.php. چنین پیکربندی نیاز به اشاره به ریشه ی وب سرور دارد. شاید همچنین بخواهید index.php را از URL حذف کنید، همانطور که در تجزیه و تحلیل URL آمده است. در این بخش، شما یاد خواهید گرفت که چطور سرورهای Apache یا Nginx برای رسیدن به این اهداف پیکربندی کنید.

با تنظیم basic/web به عنوان ریشه ی وب سرور، شما جلوگیری می کنید که کاربر نهایی دسترسی به کد برنامه خصوصی شما نداشته باشد و فایل های حساس شما در دایروکتوری basic/web ذخیره شود. مسدود کردن دسترسی به این پوشه ها بهبود امنیت است.

اگر برنامه ی شما در یک محیط هاست مشترک اجرا می شود و شما اجازه ی دسترسی به تغییر پیکربندی وب سرور خود را ندارید، شاید بخواهید ساختار برنامه خود را برای امنیت بیشتر پیکربندی کنید. لطفا برای اطلاعات بیشتر به Shared Hosting Environment مراجعه کنید.

 

تنظیمات پیشنهادی پیکربندی Apache

تنظیمات زیر را در فایل httpd.conf آپاچی خود یا در تنظیمات هاست مجازی استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید آدرس path/to/basic/web را با آدرس واقعی برای basic/web جایگزین کنید.

 

تنظیمات پیشنهادی پیکربندی Enginx

برای استفاده از Nginx، باید PHP را به عنوان یک FPM SAPI نصب کرده باشید، شاید شما از تنظیمات Nginx زیر استفاده کنید، آدرس path/to/basic/web را با آدرس واقعی برای basic/web و mysite.local با نام میزبان واقعی جازگزین کنید.

وقتی از این تنظیمات استفاده می کنید، باید cgi.fix_pathinfo=0 را در فایل php.ini به منظور اجتناب از بسیاری  از فراخوانی  سیستم های ()stat تنظیم کنید. همچنین توجه داشته باشید هنگامی که سرور HTTPS اجرا می شود، نیاز دارید که fastcgi_param HTTPS; on را اضافه کنید تا Yii تشخیص دهد که این یک اتصال امن است.