بررسی زمینه های سفارشی وردپرس و اینکه چرا مهم هستند

بررسی زمینه های سفارشی وردپرس و اینکه چرا مهم هستند

از آنجایی که وردپرس کار خود را به عنوان یک پلت فرم وبلاگ نویسی آغاز کرد، مجموعه ای پیشفرض از فیلدها در یک پست ایجاد شدند که برای نیازهای یک بلاگ طراحی شده بودند. در حالی که وردپرس تمام امکانات یک سیستم مدیریت محتوا را دارا است، اضافه کردن فیلدهای بیشتر به هر پست بطور پیشفرض وجود داشته است.

وردپرس اضافه کردن زمینه های سفارشی به پست ها، به هر تعداد که نیاز دارید را پشتیبانی می کند. این متادیتا ها، که در جدول post meta ذخیره می شوند، قادر هستند هر نوع از اطلاعات را در خود ذخیره کنند. با ایجاد کردن نوع پست سفارشی (custom post type) همراه با زمینه های سفارشی (custom fields) شما می توانید از وردپرس برای دخیره، نمایش و جستجو در هر نوع از داده استفاده کنید.

در مجموعه قبل درباره متادیتا ها نوشتم و دیدیم که چگونه در دیتابیش ذخیره می شوند. در این مجموعه، بر روی به دست آوردن داده های custom filed تمرکز می کنیم.

به خاطر داشته باشید که در این مجموعه وقتی به یک پست مراجعه می کنیم، به عام مراجعه می کنیم، چه custom post type باشند یا از نوع page post type باشند.

وردپرس بعد از این همه یک سیستم برای اضافه کردن و ارائه داده ها از سیستم دیتابیس رابطه ای است. آنچه را که می توان تا حد زیادی مشخص کرد، آن چیزی است که داخل دیتابیس قرار می گیرد.

 

روشهای اضافه کردن زمینه های سفارشی به پست ها

یک راه برای ایجاد زمینه ی سفارشی، استفاده از custom filed UI در قسمت ویرایش پست است. custom field UI ساده است، و به افزونه ای نیاز ندارد، ولی بسیار محدود است. custom fields UI تنها فیلد های متنی را می شناسد، به این معنا که شما فقط می توانید رشته در فیلد خود ذخیره کنید. این امکان وجود دارد که یک آرایه را به عنوان رشته متنی ذخیره کرد که بعدا به شما نشان می دهم.

البته، رشته های متنی و آرایه ها تنها نوع داده نیستد که می توان ذخیره کرد. عکس ها چه می شود، ویدیو ها یا دیگر نوع فایل ها؟ اگر شما نیاز به یک یا چند ویرایشگر (WYSIWYG) داشتید چه؟ یا قابلیت آپلود عکس ها و ویدیوهای متعدد؟ یا فیلدی که نقطه ای را در Google Maps نشان می دهد؟

تعداد انگشت شماری پلاگین وجود دارد که کار را برای اضافه کردن انواع زمینه های سفارشی آسان می کند. از جمله اینها می توان به Pods، Custom Fields Suite، Advanced Custom Fields اشاره کرد، که اجازه اضافه کردن زمینه های سفارشی از طریق مدیریت (Admin) وردپرس را می دهند، که در کد نویسی صرفه جویی می کنید. گاهی اوقات استفاده ی یکی از این افزونه ها می تواند راه درستی برای اضافه کردن زمینه های سفارشی باشد، که در ادامه این مجموعه خواهیم دید.

استفاده از یک پلاگین custom field یا custom field UI برای استفاده از زمینه های سفارشی ضروری نیست. شما می توانید آنها را با استفاده از نوشتن کدهای دلخواه در اشکال مختلف ایجاد کنید، یا می توانید داده های خود را مستقیما وارد دیتابیس کنید، یا از افزونه های CSV استفاده کنید.

 

یک نکته در جستجو

سیستم جستجو وردپرس در زمینه های سفارشی جستجو نمی کند. این یکی از موقعیت هایی است که باید شما خود، تابع جستجو را ایجاد کنید، اما گاهی اوقات بهتر است که از افزونه ها استفاده کنیم. اگر شما از افزونه ای برای افزودن زمینه های سفارشی استفاده می کنید ممکن است که قابلیت جستجو را داشته باشد. اگر اینطور نیست پس نگاهی به SearchWp یا Custom Field Serach بیندازید.

 

مجموعه مدیریت محتوا

زمینه های سفارشی، همراه با انواع محتوای سفارشی چیزی است که به وردپرس اجازه می دهد که هر آنچه در سیستم مدیریت محتوا نیاز دارید را فراهم کند. و این تنها با ابزار درست و نقشه صحیح در سر امکان پذیر است.

قبل از اینکه پروژه مدیریت محتوای جدیدی را شروع کنید، نیاز به کشف زمینه های دلخواه یا همان custom fields دارید، و باید بدانید که چگونه آنها را ایجاد و نمایش دهید. در این مجموعه از آموزش به شما کمک می کنم تا گزینه های مختلف برای ایجاد زمینه های سفارشی را درک کنید.