جاوا اسکریپت نسخه جدید ES6 – نصب و راه اندازی ‌‌‌Babel JS

جاوا اسکریپت نسخه جدید ES6 – نصب و راه اندازی ‌‌‌Babel JS

ECMAScript 6 نسخه جدید همان جاوا اسکریپت است که از زمان Netscape بروی مرورگر ها وجود دارد.این نسخه قابلیت های بسیاری دارد که به قدرتمند سازی و استاندارد تر بودن JavaScript کمک بسیاری کرده است.بسیار از قابلیت ها و کمبود هایی که در جاوا اسکریپت برنامه نویسان را بسیار اذیت میکرد با ورود جاوا اسکریپت به Server Side نبود این قابلیت ها  بیش از پیش احساس میشد که ES6 با همین رویکرد منتشر شد. از قابلیت های جدیدی که ES6 دارد میتوان به:

 • تعریف Const ها و تعریف محدوده متغیر ها
 • شی گرایی استاندارد و قدرمند با Class ها
 • Template String ها
 • ماژولار کردن و مدیریت بهتر فایل ها و Library با Module ها
 • Promise ها
 • نوع جدید تعریف توابع به صورت Arrow Functions
 • امکانات بیشتر برای استفاده از آرگومان های تابع توسط (Default + Rest + Spread)
 • متد های جدیدتر و کارا تر برای آرایه ها – رشته ها – اعداد – محاسبات و اشیا
 • بهبود کارکردن با Unicode ها و زبان های Middle East
 • و بسیار دیگر از امکانات ریز و درشت

 

قابلیت هایی که ذکر شد بخشی از قدرت ES6 است که تشریح کردیم. اگر برنامه نویس NodeJS باشید میتوان با دانلود آخرین نسخه آن با ما همراه باشید و شروع به یادگیری ES6 کنیم برای بیشتر دانستن درباره استفاده از ES6 در NodeJS به این صفحه https://nodejs.org/en/docs/es6 مراجعه کنید اما چند نکته درباره استفاده از ES6 در NodeJS:

 1. همیشه آخرین نسخه از NodeJS را نصب کنید
 2. کد هایتان را Strict Mode توسعه دهید
 3. به صفحه ای که در بالا ذکر شد گاها سربزنید تا ازاتفاقات ES6 در NodeJS با خبر شوید

اما اگر صرفا توسعه دهنده Front-End هستید باید با نگاه به جدول پشتیبانی آن کمی محتاط تر از آن در برنامه هایتان استفاده کنید.

جدول پشتیبانی ES6

نا امید شدید که نمیتوانید از ES6 در پروژه هایتان استفاده کنید کاملا در اشتباهید 😀 با ابزارهایی میتوانید کد  خودتان ES6 را به کدی که اکثر یا بهتر است بگوییم تمام مروگر ها غیر از نسخ قدیمی IE بزرگوار پشتیبانی میکنند تبدیل کنید و از آن در برنامه یا وبسایت که در حال کار بروی آن هستید استفاده کنید و بعد ها که بازار پشتیبانی ES6 بهتر شد کد های استاندارد خود راجایگزین کد های تبدیل شده کنید.در اصل شما یک نسخه کد ES6 دارید که برای Development از آن استفاده میکنید و یک نسخه کد برای Production از آن استفاده میکنید.

نصب و استفاده از Babel JS

یکی از ابزارهای تبدیل کد ES6 به جاوا اسکریپت Babel JS است که با مراجعه به  آدرس https://babeljs.io/repl میتوانید به صورت آنلاین کد ES6 وارد کرده و جاوا اسکرپت را در ستون کناری مشاهده کنید.اما اگر میخواهید Babel را در  سیستم خود داشته باشید و به صورت Local از آن استفاده کنید. ابتدا NodeJS و NPM را نصب کنید سپس با فلگ g- دو Pakage زیر را به صورت Global نصب کنید.

استفاده از Babel JS

با وارد کردن babel-node به فضای REPL وارد میشوید که کد ES6 را وارد میکنید و کد جاوا اسکریپت را دریافت میکنید

اما خب این روش برای توسعه زیاد کارا نیست. میتوانیم یک فایل به Babel به عنوان کد های مبدا ارجاع دهیم و ‌‌‌Babel خروجی را در یک فایل برای ما ذخیره کند.

ابتدا اینکه باید برنامه,فایل یا کتابخانه یا هر چیزی که در حال توسعه آن هستید را در حالت Strict Mode توسعه دهید و به صورت زیر این کا ررا انجام میدهیم:

در این قسمت فهمیدیم و دریافتیم ES6  چیست و چه قابلیت هایی به جاوا اسکریپت اضافه کرده است همچنین ابزارهایی را برای ES6 نصب و راه اندازی کردیم قسمت های آینده یک به یک با قابلیت های ES6 آشنا میشویم و از آن ها استفاده میکنیم.