آموزش ساخت برنامه با Express و MongoDB برای تازه کارها – پارت 3

آموزش ساخت برنامه با Express و MongoDB برای تازه کارها – پارت 3

به بخش سوم آموزش ساخت برنامه با Express و MongoDB خوش آمدید. امیدوارم قسمت قبل مورد قبول قرار گرفته باشد و مراحل قبل را با موفقیت انجام داده باشید. اگر مایل هستید اجازه دهید به مراحل بعدی ساخت برنامه بپردازیم.


CREATE

عمل CREATE وقتی صورت می گیرید که درخواست POST به سرور ارسال شود. از request POST برای اضافه کردن چیزی به سرور انجام می گیرید (به عنوان مثال ارسال پست جدید به بلاگ). این درخواست POST می تواند از طریق جاوا اسکریپت یا <form> صورت گیرد.

بیایید با استفاده از <form> یک رکورد جدید برای برنامه خود ایجاد کنیم.

برای این کار تگ <form> را به فایل index.html اضافه کنید. برای  این کار، تگ form به سه چیز نیاز دارید که باید به آن اضافه شود:

  1. اتریبیوت action
  2. اتریبیوت method
  3. اتریبیوت‌های name برای تمام تگ های <input> درون <form>
همانطور که مشخص است اتریبیوت action به مرورگر می گوید که به آدرس bookmark/ در برنامه Express منتقل شود. اتریبیوت method مشخص می کند که از چه درخواستی استفاده کنید که در این مورد از POST استفاده کرده ایم.

به جای method، در سرور می توانیم این POST request را از متدی که اکسپرس فراهم می کند استفاده کنیم. همانند متد GET در پست قبل است:

سرور را ریستارت کنید (بهتر از Nodemon که در پست قبل معرفی شد استفاده کنید) و مرورگر را ریفرش کنید. آنگاه درون فرم چیزی وارد کنید. با این کار باید نوشته This is POST request در ترمینال چاپ شود.

آموزش ساخت برنامه با express

عالیست!!! تا اینجا یاد گرفتیم که چطور Express فرم ما را هندل می کند. حال سوال اینجاست چطور می توان به ورودی هایی که در فرم وارد کردیم دسترسی پیدا کنیم؟!

به سادگی می توانید با نصب پکیج body-parser به داده‌های <form> دسترسی پیدا کنید.

اکسپرس به ما این اجازه را می دهد که middleware هایی مثل body-parser را با متد use به برنامه خود اضافه کنیم. middleware ها اساسا شی request و response را قبل از اینکه توسط برنامه ما هندل شوند تغییر داده می شوند. (فریم ورک هایی مثل لاراول نیز دارای middleware هستند).

مطمئن شوید ماژول body-parser را به برنامه اضافه کرده باشید!

متد urlencoded به body-parser می گوید که داده ها را از فرم <form> استخراج کند و آنها را در مشخصه body در شی request ذخیره کند.

حال قادر خواهید بود به تمام مقادیر فیلدها از طریق شی req.body دسترسی‌ پیدا کنید. به عنوان مثال از طریق console.log خروجی را مشاهده کنید.

خروجی باید بصورت زیر در کنسول شما نمایش داده شود:

آموزش node.js

در این پست با یکی از مهمترین بخش های ساخت برنامه که در هر برنامه ای دیده می شود، ارسال و دریافت اطلاعات است آشنا شدیم. در پارت بعدی اطلاعات را در دیتابیس MongoDB ذخیره و بازیابی می کنیم.