آرامش خود را حفظ کنیم و AngularJS یاد بگیریم

آرامش خود را حفظ کنیم و AngularJS یاد بگیریم

Angular چیست؟

AngularJS یک فریم ورک ساختاری برای آپ های داینامیک وب است. این امکان را فراهم می کند تا از HTML به عنوان زبان قالب خود استفاده کنید و همچنین اجازه توسعه سینتکس HTML می دهد تا اجزای آپ شما بطور سریع، روشن و خلاصه باشد. data binding و dependency injection آنگولر، انبوهی از کدهایی را که در ابتدا باید خودمان می نوشتیم را آنگولر برایمان انجام می دهد، و تمام اینها درون مروگر مدرن اتفاق می افتد، و آن را به یک شریک ایده آل با هر تکنولوژی سرور تبدیل می کند.

  • Data Binding – فرایندی است که ارتباط بین یک رابط کاربری (UI) نرم افزار و منطق کار (business logic) ایجاد می کند. اگر تنظیمات و اطلاعیه ها به درستی پیکربندی شده باشد، داده ها تغییرات را هنگام ساخت منعکس می کنند. همچنین می تواند اینگونه تعریف کرد که، هرگاه UI تغییر کرد، زمینه داده تغییرات را منعکس خواهد کرد.
  • Dependency Injection – در مهندسی نرم افزار، dependency injection یک الگوی طراحی نرم افزار است که کنترل معکوس را برای کتابخانه های نرم افزار عملی می کند.

Angular دقیقا همان چیزی است که HTML باید باشد، برای برنامه های کاربردی طراحی شده است. HTML یک زبان علی اعلانی برای اسناد استاتیک می باشد. شامل روش های زیادی برای ایجاد آپ های کاربردی نیست، و به عنوان یک نتیجه گیری در ساخت برنامه های وب، این سوال پیش می آید که، چطور باید مرورگر را فریب دهم تا کاری را که می خواهم را انجام دهم؟

keep-calm-and-learn-angular-js

عدم مطابقت بین آپ های پویا و اسناد ایستا اغلب با روش های زیر حل شده است:

  • یک کتابخانه – مجموعه ای از توابع که هنگام نوشتن آپ های وب مفید است. در زمان مناسب می شود از کتابخانه در کد خود استفاده کرد به عنوان مثال jQuery.
  • فریم ورک ها – پیاده سازی خاص از یک برنامه تحت وب، که در آن کد شما جزئیات را پر می کند. فریم ورک مسئول کد شماست و هنگام نیاز داشتن به آپ خاصی می شود آن را در کد خود فراخوانی کرد. مثل durandal، ember و غیره.

اما Angular به روش دیگر عمل می کند. عدم مطابقت بین سند HTML میانی و هر برنامه ای که نیاز به ساختار HTML داشته باشد را به حداقل می رساند. Angular به مروگرها سینتکس جدید که به آن directives گویند را می آموزد. مثالها عبارتند از:

  • Data binding، که با {{}} نشان می دهند.
  • ساختارهای کنترل DOM برای تکرار، نمایش دادن و مخفی کردن اجزا DOM.
  • پشتیبانی از فرم ها و اعتبار سنجی فرم.
  • اتصال رفتار یا behavior جدید به عناصر DOM.
  • گروه بندی HTML به اجزای قابل استفاده مجدد.

یک راه حل کامل برای سرویس گیرنده

آنگولار یک تکه تنها در کل پازل ساخت آپ تحت وب سرویس گیرنده نیست. آنگولار تمام کدهای DOM و AJAX را که با یک دست نوشته اید را هندل می کند و آنها را در یک ساختار درست تعریف شده قرار می دهد. شاید به این فکر باشید که چطور با آنگولار می شود برنامه های (CRUD (Create, Read, Update, Delete

تمام چیزی که نیاز به ساخت یک آپ CRUD دارید در یک مجموعه منسجم می باشد: Data-binding، دستورات قالب اصلی، اعتبار سنجی فرم، deep-linking, اجزای قابل استفاده مجدد و تزریق وابستگی. واحد تست، آپ های با طرح دایرکتوری به عنوان نقطه شروع.


نقطه شیرین Angular

آنگولر توسعه آپ ها را با ارائه سطح بالاتری از انتزاع برای توسعه دهندگان است. به عبارت دیگر، هر برنامه ای مناسب با Angular نیست. آنگولار با برنامه CRUD در ذهن ساخته شده است. خوشبختانه برنامه های CRUD اکثر برنامه های وب را نشان می دهد. برای درک اینکه آنگولار در چه چیز خوب است، این کمک می کند تا بفهمیم چه آپی با آنگولار مناسب نیست.

بازی ها و ویرایشگرها GUI مثال هایی از برنامه هایی متمرکز و دستکاری DOM است. این نوع از آپ ها با آپ های CRUD متفاوت است، و به عنوان نتیجه، شاید مناسب با آنگولر نباشد. در این مورد شاید بهتر باشد از یک کتابخانه با سطح پایین تر از انتزاع استفاده کنیم. مثل jQuery.

 

تکه مقاله بالا از مستندات وب سایت Angularjs.org ترجمه شده است.

 

مثال های بیشتر را در لینک های زیر ببینید: